Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има шанс да бъдат забранени със Закон фермите за норки в България

„Интересна и ползотворна бе срещата ни с народните представители от Комисията по земеделие и гори в Парламента, най-малкото защото, от първо лица научиха за проблема с добива на ценни кожи в България. Присъстваха и представители от Асоциацията на норковъдите, чието мнение също бе изложено“ - съобщи на радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България, след проведеното в сряда следобед, изслушване в Народното събрание.

 По думите й, природозащитниците са възползвали от възможността за промени на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, част от които бяха приети в сряда на първо четене, за да представят и своите законодателни предложения за пълна забрана на фермите за норки у нас.

  „Предстоят още много дискусии по текстовете, както за увеличаване на глобите за собствениците на агресивни кучета, включително и по нашия законопроект има много текстове, които трябва да бъдат уточнени, тъй като има много спорни въпроси. Част от норковъдите защитиха своя бизнес, но ние наблягаме на моралния аспект, че не е приемливо от голяма част от обществото, да се убиват животни, само за мода и печалба. Оказа се, че тази морална позиция се подкрепя от голяма част от депутатите“ - коментира още Петя Алтимирска.

Снимка

  Според нея, сега предстои много работа по промените в цялостния Закон за ветеринарно-медицинската дейност, за да бъдат изложени аргументите на природозащитниците за забрана добива на ценни кожа.

„За целта трябва да бъде изготвена оценка за въздействието на това предложение. Имаме уверението, че нашето законодателно предложение ще бъде включено за разглеждане, но е много важно да бъде изготвена тази оценка за въздействие на законопроекта, което пък ще бъде моралният аргумент на народните представители, евентуално да подкрепят нашето искане. Това предстои да се случи до септември тази година, когато започва работата на Работната група, а до ноември, законопроектът трябва да бъде подготвен и внесен в Народното събрание“ - съобщи още Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.

Тя анонсира и предстоящото на 9 юли в София и във Варна, поредно протестно шествие срещу убиването на животни, само заради кожите им.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска - > 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52

Ива Борисова: Работим в полза на гражданите на Земен

Министерският съвет взе решение да прехвърли на Община Земен имот в местността „Орлово гнездо“, бившия детски лагер.  Имотът се намира в близост до Земенския манастир. Пустее повече от 20 години, но в срок от пет години ще може да бъде използван за изграждането на паркови зони, зони за отдих и спорт, за детски площадки и организиране на културни..

публикувано на 25.10.24 в 12:35

Футболът е велика игра, но какво стои зад това?

Община Благоевград и Детско-юношеската школа (ДЮШ) на ФК „Пирин“ организират кампанията под надслов "Аз съм добрият пример". Кампанията има за цел не само спортно-техническото развитие на младите спортисти, но и изграждането им като хора с високи морални и етични ценности. В Благоевград футболът е религия и това не е клише, а всичко започва..

публикувано на 25.10.24 в 10:16

Карина Терзийска от ЕГ Благоевград с награда от конкурс в Бургас

Десетокласничката Карина Терзийска спечели първо място в Националния литературен конкурс „Морето, което събира всичко далечно“.  Третото издание на конкурса вдъхнови 164 творци от 63 населени места, 109 поети и 55 разказвачи в две възрастови групи. Тази година участват и автори от Аржентина и Обединените Арабски Емирства. Гордост за Езиковата..

публикувано на 25.10.24 в 10:05

ДЮФА "Пиринска китка" - съхранител на националното културно наследство

ДЮФА „Пиринска китка“ е създаден през 1965г. под ръководството на хореографа Братой Братоев. Приемайки името „Пиринска китка”, като символ на богатия, многообразен и пъстър пирински фолклор, ансамбълът успешно изпълнява основната си мисия – приобщаване на децата към българския фолклор и неговото съхранение и разпространение.  Пиринска китка е..

публикувано на 24.10.24 в 18:43