„Интересна и ползотворна бе срещата ни с народните представители от Комисията по земеделие и гори в Парламента, най-малкото защото, от първо лица научиха за проблема с добива на ценни кожи в България. Присъстваха и представители от Асоциацията на норковъдите, чието мнение също бе изложено“ - съобщи на радио Благоевград Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България, след проведеното в сряда следобед, изслушване в Народното събрание.
По думите й, природозащитниците са възползвали от възможността за промени на Закона за ветеринарно-медицинската дейност, част от които бяха приети в сряда на първо четене, за да представят и своите законодателни предложения за пълна забрана на фермите за норки у нас.
„Предстоят още много дискусии по текстовете, както за увеличаване на глобите за собствениците на агресивни кучета, включително и по нашия законопроект има много текстове, които трябва да бъдат уточнени, тъй като има много спорни въпроси. Част от норковъдите защитиха своя бизнес, но ние наблягаме на моралния аспект, че не е приемливо от голяма част от обществото, да се убиват животни, само за мода и печалба. Оказа се, че тази морална позиция се подкрепя от голяма част от депутатите“ - коментира още Петя Алтимирска.
Според нея, сега предстои много работа по промените в цялостния Закон за ветеринарно-медицинската дейност, за да бъдат изложени аргументите на природозащитниците за забрана добива на ценни кожа.
„За целта трябва да бъде изготвена оценка за въздействието на това предложение. Имаме уверението, че нашето законодателно предложение ще бъде включено за разглеждане, но е много важно да бъде изготвена тази оценка за въздействие на законопроекта, което пък ще бъде моралният аргумент на народните представители, евентуално да подкрепят нашето искане. Това предстои да се случи до септември тази година, когато започва работата на Работната група, а до ноември, законопроектът трябва да бъде подготвен и внесен в Народното събрание“ - съобщи още Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Тя анонсира и предстоящото на 9 юли в София и във Варна, поредно протестно шествие срещу убиването на животни, само заради кожите им.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска - >
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..