„Много е вълнуващо да работиш тук, вече 30 години продължавам да се вълнувам. Поддържаме много топли отношения с потомците на сестрата на Левски, Яна и с други родственици, които даряват на нашия музей най-ценното, най-скъпото, което пазят, за да го покажем на хилядите поклонници на Апостола, които ни посещават ежегодно“ – коментира за Радио Благоевград Надежда Петрова, уредник в Национален музей „Васил Левски“ в Карлово.
По думите й, над 50 хиляди туристи посещават ежегодно родната къща-музей на Апостола. Сред най-ценните експонати са оригиналният кръст, който е бил за знамето на Карловския революционен комитет, за съжаление обаче, оригиналното знамето не е запазено, но има негово копие. Показано е също течение на вестник „Свобода“, ценни книги за Васил Левски-първи издания, издания на документалното наследство на Апостола, книги от чужди автори, писали за нашия национален герой. В експозицията на Националния музей „Васил Левски“ в Карлово могат да се видят още: личното тефтерче на Апостола, негова лична кореспонденция, дрехи и оръжието, което той е носил. Показани са и много картини на известни художници, които са изобразили Левски, всеки, през своя творчески поглед.
„От 2000 година, в музея се съхранява частица от самия Васил Левски – кичури от неговите коси, които той отрязва на Великден 1864 г., когато се отказва от службата си на монах и поема окончателно по пътя на революцията. Неговата майка запазва косите, след това сестра му Яна, която ги предоставя в Министерството на просвещението през 1907 г., което събира такива ценни неща за уреждането на Общ народен музей, който става Етнографски музей. По-късно, косите на Апостола са прехвърлени в Националния военно-исторически музей и от 2000 година, една част са вече тук, в специално построения да ги приюти, Параклис „Вси български светии“. Всеки, който прекрачи прага му се вълнува, яки мъже са се просълзявали, всички много го харесват. Това е може би едно от нещата, които провокират най-голям интерес у посетителите“ – коментира още уредникът Надежда Петрова.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Надежда Петрова:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..