„Световен петък без кожи“ е световна кампания, която съвпада с кампанията „Черен петък“, затова основното ни послание е насочено към хората, които все още не се замислят, когато потребяват стоки, в които са използвани ценните кожи на животните или части от тях. Това са живи същества, които са страдали много, за да бъде направен този продукт. Нека се замислим дали, ако имаме избор, това животно трябва да бъде убито, за да се облечем с неговата кожа“ – коментира за Радио Благоевград, в предаването "Днес", Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Тя уточни, че инициативата „Световен петък без кожи“ се провежда във всички страни, където все още има такова производство на дрехи и аксесоари от ценните кожи на животните.
„Ние ще организираме поредната инициатива, за да покажем, че това е ненужно и много жестоко. На 29 ноември, в 18 ч., в градинката до Парламента започва нашето шествие, преди което ще се състои артистичен пърформанс, който се надявам ще привлече вниманието на много хора и медии. Нашата инициатива съвпада с друго събитие – Глобалната климатична стачка, която започва в същия час пред НДК. Двете събития ще завършат заедно пред Президентството и Народното събрание“ – уточни Петя Алтимирска .
Тя коментира и отложеното от миналия четвъртък заседание на Парламентарната комисия по околна среда и води, на което трябваше да бъде разгледано предложението за забрана на фермите за норки в България. Припомняме, че Законопроектът вече бе разгледан в една от комисиите в Народното събрание. Все още се очакват експертните становища на три важни структури – Института към биоразнообразието и екосистемите при БАН, становището на Природонаучния музей към БАН, както и на Биологическия факултет към Софийския университет, които да се вземат предвид при гласуването.
Петя Алтимирска коментира и международната подкрепа, която получава България, по отношение искането за пълна забрана добива на ценни кожи у нас.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..