„Това е най-голямата и най-престижната програма за образователен обмен на САЩ“, каза Мария Костова от комисията „Фулбрайт“.
„Кандидатстването се случва изцяло онлайн. Одобрените след първия етап кандидати преминават към втори етап. Имаме успешни кандидати и от Югозападния университет. Проф. Мая Чолакова тъкмо се върна от Флорида, а тази година ще замине Биляна Манова, която е докторант“, каза за Радио Благоевград Анджела Родел – изпълнителен директор на Комисията „Фулбрайт“.
Образователният обмен между САЩ и България под егидата на програма "Фулбрайт" започва през 1967 г.
„Програмата е най-разпознаваема за младите учени и университетски преподаватели, както и за студентите, които искат да продължат с магистърска или докторска степен в САЩ. Досега българските стипендианти са почти 700“, каза още Анджела Родел. Те са учени и преподаватели, магистри и докторанти, помощник-учители по английски език, млади изследователи, професионалисти и специалисти в държавния и неправителствения сектор.
Официалното двустранно споразумение за образователен обмен е от 1993 година.
В края на този месец, на 26-ти юни, е Международният ден за борба с наркоманиите и с наркотрафика. Не само по този повод обаче, а целогодишно в благоевградските училища се провеждат превантивни занимания в тази посока. Регионалната библиотека „Димитър Талев“ пък е техен партньор при организирането на подобни срещи. Осмокласниците..
В последните години се забелязва, че много организации, насочени към хората със СОП се опитват да променят виждането и подхода към тях, опитват се да премахнат стигмата, неразбирането и да повлияят на ниво държава да започне социалното им включване – не на хартия, а като реални действия. Приобщаването на деца с различни интелектуални..
Едно много пъстро събитие за малки и големи предстои този петък и събота в парка в град Гоце Делчев. "Орница фест" има амбицията да донесе музика, много настроение и усмивки на публиката. "Всички събития са напълно безплатни за присъстващите", каза в интервю за Радио Благоевград актрисата Гергана Либова, която изрази задоволство, че децата от Гоце..
Около 30 деца от сдружение "Млад планинар" в Петрич се включиха за осми път в Националния туристически поход „По пътя на Ботевата чета“. Той се организира за 77-а поредна година и е посветен на 149 години от гибелта на Христо Ботев, революционер и поет, един от най-тачените български герои. Водени от своите ръководители Гергана Сандъкчиева..
Днес отбелязваме Международния ден на детето – 1 юни. По този повод малките журналисти от школата по „Журналистика и медийно отразяване” към ЦЛТРДБ седнаха в стола на водещата Латинка Павлова. Малчуганите като истински журналисти задаваха въпроси, свързани с това какво е било детството на водещата на предаването „Неделя у дома”. „Усмихвайте..
По време на абитуриентските дефилета в Благоевград, където бляскави рокли и костюми се съревноваваха за внимание, най-яркият момент не дойде от модата, а от едно момиче. Само на 16 години, Анелия Мурджова от Симитли даде урок, който не се учи в училище - урок по човечност, доброта и смелост. "Не съм изненадан от постъпката на дъщеря ми! Все пак си..
Протестна подписка срещу честото спиране на електрозахранването в осемте села на Подгорието събират жителите на населените места. Тя е инициирана от кмета на Самуилово - Кирил Стоянов. Той твърди, че вече 18 години сигнализира за проблема, но няма никаква реакция от компетентните институции. По думите на Кирил Стоянов отговорност на "Държавно..