Втората половина на януари се очаква разпространението на грипа, епидемични стойности могат да се очакват февруари – такава прогноза направи в здравния час на Радио Благоевград проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести - София.
10 случая на грип има в страната до момента, които са лабораторно потвърдени с генетични методи в Националния център по заразни и паразитни болести в София. Диагностицираните са били лежащо болни, като при двама от тях е засегната централната нервна система. Пациентите вече са напълно здрави и са изписани.
Проф. Кантарджиев посочи още, че към момента регистрираните случаи на респираторни заболявания са около 3 пъти по-малко в сравнение с първата седмица на предходната година. „Това означава, че към момента нито имаме епидемично разпространение на грип, нито има увеличение на респираторните заболявания. Обяснението е, че имахме дълга и топла есен“ – каза професорът. Той открои 2 причини за разпространението на грипа през зимния сезон: събиране на много хора в закрити и затворени непроветриви помещения, втората причина – при ниски температури носната лигавица измръзва, почти няма приток на бели кръвни клетки, които трябва да се борят с инфекцията.
Грипният вирус е много изменчив и обикновено всяка следваща година има друг тип вирус. „Доминантно присъствие имат А вирусите, но за болния човек няма никакво значение. Симптомите са едни и същи, усложненията приблизително същите. Имат много голямо значение мерките, които се предприемат в общественото здраве. Вирусите от група Б по-трудно се лекуват с признатите антивирусни препарати. Различията са важни за епидемиологията, но за човек дали ще е болен от А или Б няма голямо значение“ – категоричен бе проф. Кантарджиев, който препоръча като превантивни мерки използването на мокри кърпи, хигиена на ръцете, проветряване на помещенията, питателна храна.
В звуковия файл можете да чуете интервюто на Лалка Радкова с проф. д-р Тодор Кантарджиев:По-голямата част от пожара, разгорял се в събота вечерта в община Трън, вече е локализиран. Все още има активни огнища в горската част. Рано сутринта доброволци, пожарникари, горски служители и земеделци са били разпределени по местата, в които все още гори огън, но те са трудно достъпни за техниката. Затова и днес основно ще се разчита на..
От днес до неделя Благоевград ще бъде сцена на вдъхновението, младежкия порив и надеждата. За втора поредна година тук се провежда инициативата „Ела си в Благоевград“, която събира местни жители, гости на града и българи, живеещи в чужбина. Напук на юлската жега, събитието раздвижи градската сцена в типичен стил – големи дози от онези вибрации, които..
Екстремно високите юлски температури поставиха на изпитание и болни, и здрави. Какви са основните рискове за сърдечносъдовата система при пиковите горещини, какво трябва да бъде поведението ни? В предаването „Сюжети от деня“ на БНР-Радио Благоевград отговорите потърсихме от доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна..
Общините все още чакат от държавата изработена ясна и единна методика за въвеждане на новите модели за изчисляване на такса смет, които трябва да заработят у нас от 1 януари 2026 година. Миналата година този процес беше отложен тъкмо поради липса на прецизна стратегия как навсякъде да бъде изчислявана такса смет. Сега отново няма яснота по кой път ще..
Изразът „Оферта само за частни клиенти“ в обявите за недвижими имоти е синоним на нелоялна практика и крие опасности за клиента. Това е първата „сигнална лампа“, че не сте се доверили на правилния човек в имотния пазар. „Ако вие сте продавач и обявите своя имот в дадена брокерска агенция с подобен модел на работа, вие рискувате вашият имот да не..
Преди дни служители на ГДБОП задържаха близо 1 тон флакони с райски газ на обща стойност 250 000 лв в благоевградското село Падеш. Според антимафиоти те веществото е било предназначено за разпространение в питейни заведения и търговия на дребно. Цялото количество е иззето, с цел да бъде предотвратено то да стигне до пазара и до крайния..
Промените в наказанията за престъпления срещу животни бяха приети в НС окончателно, при почти единодушно гласуване. Против промените в Наказателния кодекс имаше само 1 глас от ИТН. На фона на настоящата политическа ситуация това показва, че животните са наистина обединяващ фактор. Припомняме, че без разследването на КАЖИ, които разкриха жестоките..