Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от век работи воденицата на „Дядо Мита“

Сгушена в гората, над село Беласица, воденицата на „Дядо Мита“ работи повече от сто и трийсет години и никога не е спирала.

Тя е една от най-старите в Петричка околия, друга работеща в момента няма, разказа в рубриката „Легендите са живи“  Георги Балджиев. Той все още пази разрешителното за строеж на воденицата, издадено през 1887 година на неговия прапрадядо Трайко Балджиев.


„ Едно време воденичарите са били богати хора. А моят прапрадядо е давал по пет гроша на българите, за да не ходят да работят ангария на турците. И заради това е бил убит заедно със сина си“, разкрива историята на воденицата Георги.

Освен да бъде пазителят на воденицата, Георги от години е и воденичар, приел предаваната от поколение на поколение професия. Учил се е от своя дядо, а след това от своя баща как се мели жито. А сега той продължава.


И днес воденичните камъни се задвижват от дълбоката вода, която преминава през дънера на старо кестеново дърво, дялано на ръка.

В миналото не е имало друг начин за прекарване на вода, която да има необходимото налягане, за да бие колелото, което върти камъните, обяснява Георги.


Днес във воденицата камъните се задвижват и на вода, и на ток.

По-възрастните хора от селото продължават да разчитат на старата технология, за да си смелят царивично брашно за хляб.

Факт е, че няма по-вкусен хляб от зърното смляно във воденицата, казва чистосърдечно Георги Балджиев.


Днес Георги е единственият воденичар в единствената действаща воденица и продължава да поддържа жива традицията в меленето на зърно.


Чуйте в звуковия файл разговора на Агнес Манова с Георги Балджиев: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.  Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В столицата на Сенегал -..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43

Важно е българските евродепутати да бъдат "в ритъма на гражданското общество"

Българските евродепутати да се ангажират и да бъдат проактивни в осъществяването на редовен и конструктивен диалог с гражданските организации; веднъж годишно на национална среща да информират какъв е напредъкът в усилията им по темите, засягащи гражданското общество и да търсят обратна връзка от гражданските организации; да участват и подкрепят..

публикувано на 03.06.24 в 09:35