За много сериозен проблем по иглолистните гори в района на Благоевград, Симитли и Рилския манастир, сигнализират слушатели на Радио Благоевград. Става дума за съхнене на иглолистните гори, причинено от ръждивата борова листна оса. Оказва се, че през последните месеци се наблюдава подобно съхнене на иглолистните насаждения и в Кюстендилско. Преди две години вредителят беше обхванал борови гори в района на Радомир и Дупница, което наложи провеждането на въздушно пръскане. Подобно пръскане, до края на април, е било заложено и в дейността на на Лесозащитна станция – София, която е компетентният орган по защита на горите от болести и вредители, но поради извънредното положение, то е отложено за следващия вегетативен период.
„Този вредител, носи наистина голяма опасност и крие обезлистване, а след това и изсъхване на големи горски масиви. Има регистрирани добри биологични препарати за борба с този вредител, има ги регистрирани под две форми в България. Аз се учудвам, защо бе отложена борбата, като при третирането на площите, не се изисква много струпване на хора – един екип с хеликоптера, двама – трима работници и един служител, който да каже къде и колко да се пръска“ – коментира за Радио Благоевград доц. Янчо Найденов, бивш директор на Лесозащитна станция - София и един от известните лесовъди в България.
Според него, тук преобладава икономическият интерес, защото едно такова пръскане, изисква средства около 7 – 8 лева на декар, които би трябвало да се дадат, защото последствията могат да бъдат фатални.
Доц. Найденов припомни, че в тези райони масово се развива короядът и при едни отслабнали горски култури, може да се развие още по-голямо заболяване, което да ликвидира тези насаждения.
„Според мен, дърводобивните фирми нямат интерес. Ако предположим че дърводобивът трябва силно да се развива, ако търсенето на дървесина е огромно, то това обезлистване би дало повод за изсичане. Но в момента, пазарът особено на иглолистната дървесина е стеснен и дървесината няма кой да я купува“ – уточни още доц. Янчо Найденов.
По повод информацията, че ръждивата борова листна оса е нападнала овощните насаждения в района на Симитли, доц. Найденов препоръча на стопаните да попадат сигнал в Областна дирекция по безопасност на храните в Благоевград, за да се провери, дали проблемът е именно от този вредител, защото, често в този район се среща златозлатката и може именно тя да е нападнала овощните градини.
Лесовъдът е категоричен, че ако не се вземат незабавни мерки за спасяването на иглолистните насаждения може да се появят други вредители като короядите, което заедно с обезлистването, може да се превърне в апокалпитчен проблем и за дървесните видове в района на Банско.
„По принцип е възможно самостоятелното възстановяване на засегнатите дървесни видове, но само, ако са благоприятни климатичните условия, а засега се очаква сушава година, което е опасност“ – допълни още доц. Янчо Найденов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Янчо Найденов:
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..