За много сериозен проблем по иглолистните гори в района на Благоевград, Симитли и Рилския манастир, сигнализират слушатели на Радио Благоевград. Става дума за съхнене на иглолистните гори, причинено от ръждивата борова листна оса. Оказва се, че през последните месеци се наблюдава подобно съхнене на иглолистните насаждения и в Кюстендилско. Преди две години вредителят беше обхванал борови гори в района на Радомир и Дупница, което наложи провеждането на въздушно пръскане. Подобно пръскане, до края на април, е било заложено и в дейността на на Лесозащитна станция – София, която е компетентният орган по защита на горите от болести и вредители, но поради извънредното положение, то е отложено за следващия вегетативен период.
„Този вредител, носи наистина голяма опасност и крие обезлистване, а след това и изсъхване на големи горски масиви. Има регистрирани добри биологични препарати за борба с този вредител, има ги регистрирани под две форми в България. Аз се учудвам, защо бе отложена борбата, като при третирането на площите, не се изисква много струпване на хора – един екип с хеликоптера, двама – трима работници и един служител, който да каже къде и колко да се пръска“ – коментира за Радио Благоевград доц. Янчо Найденов, бивш директор на Лесозащитна станция - София и един от известните лесовъди в България.
Според него, тук преобладава икономическият интерес, защото едно такова пръскане, изисква средства около 7 – 8 лева на декар, които би трябвало да се дадат, защото последствията могат да бъдат фатални.
Доц. Найденов припомни, че в тези райони масово се развива короядът и при едни отслабнали горски култури, може да се развие още по-голямо заболяване, което да ликвидира тези насаждения.
„Според мен, дърводобивните фирми нямат интерес. Ако предположим че дърводобивът трябва силно да се развива, ако търсенето на дървесина е огромно, то това обезлистване би дало повод за изсичане. Но в момента, пазарът особено на иглолистната дървесина е стеснен и дървесината няма кой да я купува“ – уточни още доц. Янчо Найденов.
По повод информацията, че ръждивата борова листна оса е нападнала овощните насаждения в района на Симитли, доц. Найденов препоръча на стопаните да попадат сигнал в Областна дирекция по безопасност на храните в Благоевград, за да се провери, дали проблемът е именно от този вредител, защото, често в този район се среща златозлатката и може именно тя да е нападнала овощните градини.
Лесовъдът е категоричен, че ако не се вземат незабавни мерки за спасяването на иглолистните насаждения може да се появят други вредители като короядите, което заедно с обезлистването, може да се превърне в апокалпитчен проблем и за дървесните видове в района на Банско.
„По принцип е възможно самостоятелното възстановяване на засегнатите дървесни видове, но само, ако са благоприятни климатичните условия, а засега се очаква сушава година, което е опасност“ – допълни още доц. Янчо Найденов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Янчо Найденов:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..