Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спазват ли се противоепидемичните мерки в Благоевград

  За трета поредна събота наш репортер извърши проверка за съблюдаването на валидните противоепидемични мерки. В сравнение с миналата събота, се наблюдава по-нататъшно влошаване на изпълнението на предписанията в заповедта на министъра на здравеопазването, касаещи и режима на работа на търговските обекти, които наблюдаваме.
  Вчера от Ямбол дойде предупреждението: „Градът буквално пламна! Населението в града много жестоко подцени цялата ситуация, т.е. ние нямаме едно локализирано огнище, даден квартал или улица, имаме случаи в целия град и те продължават да растат всеки ден. В последните няколко дни центърът се наводни – кафенета, пейки, хората не спазват никаква социална дистанция“,  заяви зам.-директорът на областната болница д-р Валентин Вълчев. 
   Днес пропускателен режим на открития пазар за земеделска продукция в Благоевград практически липсваше, гражданите можеха да влизат свободно във вид и "количество", оставени на собствената им преценка. Увеличили са се рязко и продавачите, които изобщо не ползват защитни средства, а купувачите на много от щандовете стояха един до друг (можете да видите снимките в галерията).
   От отново проверените 10 търговски обекта на бул. "Джеймс Баучер, само в пет провавачите бяха с лични предпазни средства, като в 8 от обектите наблюдавахме обслужване на клиенти, които влизат в тях без маска. Клиенти без лични предпазни средства се обслужваха и на закрития пазар в града.
   Парковете и парковите зони, въпреки недоброто време, са оживени, като все по-очевидно не се спазва настоятелната препоръка да не се ползват пейките и съоръженията за сядане (тъй като предразполагат към активни контакти на двама и повече граждани отблизо и без предпазни средства).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46