От 6-ти май до 24-ти май се проведе изложба конкурс „Историческа живопис“, която е първата такава изложба, провеждана в България през последните 30 години. В изложбата участваха художници от 5 държави – Русия, Казахстан, Германия, Украйна и България.
Целта на изложбата конкурс е да подпомогне живописци, които творят на историческа тематика и по-конкретно – антична и средновековна история, случила се по нашите земи.
Конкурсът се проведе в 2 етапа – избор на публиката и оценки от квалифицирано жури.
Проф. Маргарита Ваклинова, проф. Аксиния Джурова и доц. Николай Нинов бяха членове на журито, като техните оценки бяха равностойни с оценките на публиката. Първото място бе отредено за Мирослав Йотов с неговата картина "Прием при цар Симеон Велики“. Второ място е за Веселин Чакъров и картината му „Чудото с патриарх Евтимий“, на трето се нареди Дияна Брешкова с нейната картина на „Царица Ирина“.
Общият награден фонд е 13 000 лева, като суми от 10 000, 2 000 и 1 000 лева са наградите на победителите съответно на първо, второ и трето място.
Финалистът Мирослав Йотов разказва за картината „Прием при цар Симеон“, че е: „ Картина, която изобразява епохата до най-малки детайли. Целта на картината е да се покаже величието на цар Симеон, да се предаде визуално в пълния блясък обстановката на Велики Преслав, гостите които приема царя. Предал съм максимално автентично времето и обстановката, за да може да се усети духа на времето и епохата от зрителя, тъй като това е една част от историята, с която винаги сме се гордели като българи и исках отново да я припомня на народа ни. В картината заложих дълбок психологически разказ на всички присъстващи: различните персонажи на народи- гости на царя, царското семейство, придворните. По това време Симеон не само е бил равен на византийския император, но и повече от него и това величие съм пресъздал максимално достоверно с помощта на консултанти по епохата, за да остане за бъдещите поколения."
За избора на темата „Чудото с патриарх Евтимий“ художникът Веселин Чакъров, класиран на второ място споделя: „Нарисувах един мрачен епизод от българската история, когато пада столицата на Второ българско царство – Велико Търново. Патриархът e трябвало да бъде обезглавен, когато палачът вдигнал меча да отсече главата му, той се парализирал. Тогава османците решават той да не бъде убит, а изпратен в заточение. Пращат го в сегашния Бачковски манастир, където живее до края на дните си. За мен беше провокация това, че сюжетът предразполага към нещо доста мрачно, но носи емоционален заряд и послание за поколенията. Посланието, закодирано в цялата картина е, че винаги има надежда, патриарх Евтимий е символ на непреклонния български дух.“
Дияна Брешкова, която се нареди на 3-то място, сподели причината да избера да рисува царица Ирина: „ Царица Ирина Комнина втора жена на цар Иван Асен Втори.Тя е дъщеря й на епирския деспот Теодор Комнин пленен с цялото си семейство от българския цар.Тя е била много красива и силна жена и не остава незабелязана от българския владетел.Говори се ,че след смъртта на Иван Асен II тя става регент на сина им Михаил II и управлява от негово име.Това е накратко нейната история.Аз реших да я нарисувам ,защото търсех силен и впечатляващ женски образ в нашата история.Короната е рисувана по възстановка на оригинала на короната й.“
Организаторите от Исторически парк планират изложбата да се превърне в ежегодна инициатива, като са планували догодина наградният фонд да е бъде в двоен размер, за да може все повече да се подкрепят българските творци.
Видео от оценките и награждаването на участниците в изложба-конкурс „Историческа живопис“: https://bit.ly/2LXpegK
Временно движението на АМ "Струма" в посока Благоевград при км 39 в района на Долна Диканя се осъществява в изпреварващата лента, поради аварирал ТИР в активната лента. Трафикът се регулира от екип на "Пътна полиция", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура".
Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79. През нощта пожарникари и доброволци са..
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи към село..
Днес ще е слънчево с купеста облачност в следобедните часове. На отделни места в планинските райони в Южна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Дунавската равнина до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°.
Напълно овладян е пожарът в Пирин, който възникна преди три дни в землището санданското село Горно Спанчево и се пренесе в горските територии, като обхвана над 500 дка смесена гора. Над 100 огнеборци от пожарните служби в областта, служители на горските стопанства, ловци и доброволци участваха днес в гасенето на тлеещи дървета и дънери във..
Днес в Разлог се проведе тържествена церемония по повод 188 години от рождението на Васил Левски. С преклонение и признателност, на площад „Преображение“, пред паметника на Апостола, жители и гости на града сведоха глави в негова чест. Церемонията започна с изпълнение на химна на Република България. Водещият Неофит Крайнов, прочете стихотворение..
И Благоевград се включи в тържествата по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата, Васил Левски. На церемонията присъстваха представители на общински и държавни институции, военнослужещи и много граждани. Тържествен военен ритуал постави началото на церемонията. За полк. Николай Николов, началник-щаб на Трето бригадно..