Етно селището „Егрека“ се намира в полите на планината Верила, малко над радомирското село Дрен. Разположено е на 6 800 кв. м., на 1100 м. надморска височина, атмосферата е автентична и пресъздава българския дух. Състои се от основна сграда със зала за хранене, семинарна зала, хотелска част. Над нея са построени четири къщи. Място, което те пренася в отминали времена и епохи, докосва те до българските традиции.
Този дух усети и групата от Сдружение „Движение Ние, жените“ с председател Здравка Чимева. Всички се докоснаха и съпреживяха емоцията и приключенския дух, гостувайки и в истинска ферма – и деца и възрастни се включиха в рязането на дърва и стрелба с лък.
До етно селището „Егрека“ се стига по черен път, а през този сезон гледката е невероятно красива – безкрайна зеленина, цветни килими, усещане за енергия от природата.
Дългогодишният режисьор на документални филми и телевизионни предавания Нина Десподска е идейният вдъхновител за създаване на селището. Случайно или не, то е създадено след нейна среща с приятел аниматор, който дълги години живее в Канада. Срещат се на едно от изданията на джаз фестивала в Банско. „Сподели ми, че с гости-колеги са посетили Родопите, а в неговия край няма места, които хората да посещават, да усетят духа и на района около Дрен, а има европейски проекти, от които никой не се възползва. Така той ме провокира, кандидатствахме по мярка 311 от Програмата за развитие на селските райони. Започнахме усилена работа – проучване на района, докосване до баби от този край, за да създадем нещо истинско и автентично. По-късно върху онаследените от него земи изградихме целия комплекс“ – разказва за началото Нина. Основната и идея е да популяризира характерни български занаяти и традиции и да ги предаде за поколенията – грънчарство, дърворезба, характерни български празници.
Артистичният екип от режисьори, телевизионери, хора на изкуството, работят с любов и всеотдайност на това енергийно място. Посрещат деца и туристи, разказват им за българските традиции, съхранявани от векове. „Егрека“ е събрал аромата на моето детство, събрал е всички онези празници и традиции, които съм съхранила в сърцето си, с надежда да ги предам и за моята дъщеря, която се занимава с народно пеене и да носи посланието до повече деца и граждани, да ги кара да се връщат назад към природата, към истинското, българското! „Егрека“ за мен е моето сърце. Искаме в занаятите да участват хората, които идват тук – да усетят глината в ръцете си на грънчарското колело, да откъснат домат от нашата еко градина. Дърворезбарят Методи Механджийски изработва с много любов различни предмети от дърво, пресъздава приказни герои, до които се докосват децата. Да имат възпитателна цел – от една страна естетиката, от другата е посланието да бъдем по-добри. Възпитаваме децата и в любов към животните – с грижата за конете, да ги срешат, да им разкажем как трябва да се държат с животните. Най-хубавата и емоционална част тук са сватбите – автентичните български сватби – с огньовете, народните носии. Песните се носят далеч из планината Верила“ – допълва с емоция Нина Десподска и пояснява, че там човек може да се пренесе както в миналото, така и в бъдещето.
Репортаж на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – >С избора на Ивайло Мирчев и Божидар Божанов за съпредседатели, партията „Да, България“ влиза в нов етап от своето развитие. След оттеглянето на Христо Иванов от лидерския пост, организацията търси устойчив баланс между приемственост и промяна. В интервю за Радио Благоевград членът на Националния съвет на партията Димитър Найденов подчерта, че изборът..
„Управлението на България се е превърнало в схема за усвояване на власт чрез измами“ – с тези думи политологът Калоян Методиев описа действащия властови модел в страната. В интервю за предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград той направи обзор на първите 100 дни от управлението на кабинета „Желязков“ и очерта основните идейни и..
Проф. д-р Валентин Василев ще представи Благоевград и страната ни по време на IX Международен средиземноморски конгрес по социални науки, който ще се проведе в Подгорица, Черна гора, в средата на май. Той ще бъде лектор по време на форума, на който ще участват и представители на САЩ, Полша, Малта и Индия. Сред тематичните области, които ще бъдат..
На 1 май, Деня на труда, в благоевградското село Падеш ще бъдат засадени над 50 дървета по тротоарите и в зелените площи, това съобщи в ефира на Радио Благоевград кметът Александър Стаменов. „Дърветата ще бъдат декоративни, които са подходящи за тротоарите. Сред тях и червен дъб, каталпа, японска вишна, ясен...“, уточни още кметът...
30-40% от българите предпочитат да застраховат автомобила си, а не жилището си сочат данните на Асоциацията на българските застрахователи. Една от водещите причини е нагласата на хората „на мен няма да ми се случи“, която излиза на преден план както при национално-представителното проучване от 2020 г., така и от анкетата от 2024 г. Друга..
Започва работата по пълнометражен игрален филм, посветен на живота на Лили Иванова. Филмът ще бъде съвместна продукция между Фондация „Лили Иванова“ и продуцентската компания „Междинна Станция“. Сценарият е поверен на Емил Бонев, автор на „Гунди – Легенда за любовта“. Режисьор ще бъде Яна Титова. Оператор на филма е Мартин Балкански...
Банско джаз фестивал 2025 година ще бъде 10 дни. Това обявиха днес на пресконференция в курортния град. Другата новост е програмата „Децата в джаза“, каза за Радио Благоевград Стефания Темелкова от Управителния съвет на Асоциация на "Фестивалите в България". Ще има световна сцена в парка всяка вечер, където партньори ще бъдат млади..