ТЕЦ "Бобов дол" даде разяснение във връзка с информация по медиите за наложена от инспектори от РИОСВ – Перник и РИОСВ – София поредна принудителна административна мярка да не гори отпадъци. От ръководството на дружеството в петък излязоха и с официално съобщение: "С цел избягване на възможни спекулативни твърдения Ви информираме за следното: ТЕЦ "Бобов дол" работи в тясно сътрудничество с органите на Министерството на околната среда и водите с цел стриктно спазване на законите и опазването на околната среда", съобщиха от пресцентъра на дружеството. "При извършената (в четвъртък, 11 юни) проверка от РИОСВ – Перник и РИОСВ – София е установено, че ТЕЦ "Бобов дол" не оползотворява гориво от отпадъци. Поради отказа си да изгаряме отпадъци, не продължихме работата по довършване на изграждането на горивната инсталация, защото няма никакви намерения да я изполваме“, уточниха от централата. "В тази връзка, наложената ни днес административна мярка за забрана на дружеството да изгаря отпадъци е чисто превантивна и е свързвана със сложните административни процедури по отказа от оползотворяване на RDF отпадъци", се казва в информационното съобщение.
На 8 юни ТЕЦ "Бобов дол" е уведомил МОСВ за проведено по-рано заседание на Съвета на директорите на дружеството, на което е взето решение за отказ от оползотворяване на RDF в процеса на производство. "Причината за отказа беше създалото се общественото напрежение в региона. В подкрепа на това, че се отказваме да изгаряме RDF, сме депозирали в МОСВ решението на Съвета на директорите и декларация за отказ", уточняват от фирмата. "С отказа си да оползотворяваме отпадъци доказваме, че за нас, от ТЕЦ "Бобов дол", е важно мнението на хората от региона. Ще продължим да работим в тесен синхрон с институциите, за да отговорим на очакванията на гражданите", пише още в позицията си дружеството.
След извършената проверка и установените несъответствия със Закона за опазване на околната среда, директорът на РИОСВ – Перник издаде нова административна мярка на „ТЕЦ – Бобов дол“ ЕАД, с която наложи отново забрана на дружеството да изгаря отпадъци. "Установено е, че операторът „ТЕЦ – Бобов дол“ ЕАД не е въвел визуален контрол и ясно видеозаснемане на всички точки от площадката при приемане на отпадъците и при извършване на процесите по последващо третиране, проследявани в реално време. Операторът не е създал техническа възможност за осъществяване на контрол върху дейността си и се възпрепятства възможността за проследяване на приеманите на площадката отпадъци по вид и обем, както и процесът по последващото им оползотворяване от контролните органи. Изготвена е нова принудителна административна мярка от 11.6.2020 г. с цел превенция на нарушения на екологичното законодателство, по силата на която отново са пломбирани част от техническите съоръжения на дружеството.", съобщиха от РИОСВ. По настояване на министъра на околната среда и водите, в МОСВ беше проведена среща с ръководството на „ТЕЦ - Бобов дол“ ЕАД. В резултат на проведената среща дружеството информира министъра, че на 8 юни е проведено заседание на Съвета на директорите на „ТЕЦ - Бобов дол“ ЕАД, на което е взето решение, че предвид сериозното обществено и медийно напрежение за дейностите по оползотворяване на RDF горива, този вид гориво да отпадне от разрешените в Комплексното разрешително на „ТЕЦ – Бобов дол“ ЕАД. В МОСВ е постъпил протокол от заседанието, придружен от декларация за направения отказ дружеството да изгаря RDF модифицирани горива в своите мощности, съобщиха от Министерството.
Около 7:47 часа на 23 април в Районното управление - Гоце Делчев е постъпил сигнал от Филиала за спешна медицинска помощ в Гоце Делчев за възникнал спор между 18-годишен младеж от село Гърмен и лекар от Спешния център, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Благоевград. Пристигналите полицейски служители са установили, че спорът е възникнал лекарят..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов участва в работна среща на тема: "Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона", която беше инициирана от Търговско-промишлената палата в града. Една от големите безработици е в Кюстендил - тя е с около 2 процента по-висока от средната за страната. Това са проблеми, които трябва..
Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Събитието се организира от съвместния секретариат на програмата и се състоя в Младежкия център в Кюстендил. По време на събитието бяха представени ключови аспекти от поканата, информация за..
Бюджетът на Община Кюстендил за 2025 г. е в размер на 106 млн. лв., а заложеният дефицит е 4,375 млн. лв. Основното перо в него е образованието, за което са предвидени 40 млн. лв. В тазгодишния бюджет за социални услуги са предвидени 17 млн. лв., а за култура около 11 млн. лв. 850 000 лв. са средствата, заложени за спортни дейности и постижения, от..
Общата макрорамка на проектобюджета на община Перник за 2025 година е над 168 млн. лева, с близо 7 млн. лв. повече в сравнение с миналата година. Отново най-много средства са предвидени за сектор "Образование". При слаб интерес от страна на гражданството, както всяка година и сега, премина общественото обсъждане на проектобюджета на община Перник...
Днес в Конферентната зала на Областна администрация Благоевград заместник областният управител Христо Ангелов откри заседание на основния състав на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси. На срещата бяха отчетени и обсъдени въпроси, свързани със състоянието на мрежата от здравни медиатори на територията на..
Двойно по-малко хора от предвиденото ще се обучат в дигитални умения и цифрови компетентности с електронните ваучери, предоставяни от Агенцията по заетостта. Схемата, финансирана с пари по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще се предоговаря с Европейската комисия. Тя е част от промените по ПВУ, приети от правителството и изпратени в..