Дълга и интересна е историята на училищния химн на 11-то Основно училище "Христо Ботев" – Благоевград. Разказа я за слушателите на Радио Благоевград авторката на музиката – Катя Везенкова – начален учител в училището.
Всъщност песента е родена преди около трийсетина години, когато Катя е била ученичка в 5-ти клас във Второ основно училище – Благоевград. Нейната учителка по музика Христина Айманлиева е създала музикална група към училището, една от активистките на групата била Катя. Тя свирила на пиано, пеела, но и творяла музика по зададени от учителката Айманлиева текстове. "Пишех, триех, броях – спомня си за онези години Катя Везенкова – по-късно разбрах, че другарката Айманлиева ме е подготвяла да солфежирам". Така се ражда "Песен за България". Катя я изпълнява на 4-тата Международна асамблея "Знаме на мира".
Изкуството винаги е присъствало в живота на Катя Везенкова, макар че след Второ училище отива да учи в Математическата гимназия, но когато трябва да учи висше образование, отново се обръща към музиката – избира специалността "Музикална педагогика".
В момента Катя Везенкова е начална учителка. Когато през месец април директорката на 11-то училище поръчва да бъде сътворен химн на училището по случай неговата 30-та годишнина, Катя се сеща, че може с подходящ текст, да превърне прословутата от детството "Песен за България" в училищен химн. Обръща се съдействие към своята колежка и приятелка Силвия Спасова, която написва новия текст. Колегата по музика Васил Павлов също дава своя принос към създаването на химна и ето песента, написана преди около трийсетина години влиза в действие.
Заради пандемията, единственият запис, който авторите могат да направят е с два телефона в домашни условия, но вярват, че ще дойде моментът, когато химнът ще бъде записан в студио с участието на ученици.
"Екипната ни работа даде отличен резултат" – доволна е Катя Везенкова, която споделя, че е избрала професията учител защото много обича децата, а това, което я прави най-удовлетворена в работата, са усмихнатите лица на децата всяка сутрин и тяхното ведро "Добро утро, госпожо!".
Ние пожелаваме на Катя Везенкова още в първия учебен ден на новата учебна година да могат да се поздравят всички в класните стаи с милото и приятелско "Добро утро!".
Химна на училището можете да чуете в звуковия файл – >
Интервюто на Силвия Домозетска с Катя Везенкова и откъси от химна можете да чуете в звуковия файл – >
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..