Четвърти бойкот на големите търговски вериги е обявен за днес. За втори път ще има бойкот и срещу банките. Според организаторите на събитието, при последния бойкот на 27 февруари, големите хранителни вериги са „бойкотирали „бойкота на българите“ с промоциите, които пуснали в тези дни“. В останалите дни без бойкот, цените са били повишени видимо. По-големите обороти на търговските вериги в дните на потребителското недоволство са още един от резултатите, които отчитат организаторите.
Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата/ДКСБТ/, ефектът от бойкота на магазините е по-скоро косвен, отколкото пряк.
„Основните ни наблюдения са, че прекият ефект от бойкота на магазините досега е никакъв. Вариациите на приходите на големите магазини едва ли са свързани с един ден бойкот, след като имаме 6 други дни на активно пазаруване. А и се видя, че се пазаруваше и в дните на бойкота. Най-хубавото от тази инициатива е, че тръгна един голям обществен разговор по въпроса за ценообразуването. И той не е свързан със сблъсъка между търсенето и предлагането, а е свързан по стълбицата от началната до крайната цена, кой какъв процент от доходите акумулира. За пръв път публично се говори по този проблем, който не е от вчера и една от причините е слабо развитото селско стопанство в България. Идеята е да се разпределя доходът по-справедливо по веригата“, коментира в ефира на Радио Благоевград Владимир Иванов.
Според него, окрупняването на земеделските производители в организации и създаването на търговски платформи на производствения капитал, е един от работещите механизми, с които може да бъде решен този проблем. Такива механизми вече успешно работят в други европейски държави като Франция, Холандия и Белгия. Това е дълготраен и труден процес. Що се касае до нормативната база, вече има директен поет ангажимент за сдружаване на земеделските производители.
„Това, което можем да направим като потребители е, вместо да бойкотираме в един ден от седмицата магазините, в останалите дни да пазаруваме по-разумно, да се информираме по-добре за цените на едро и дребно, да видим къде има ненормални равнища, но не всичко е лошо на пазара. Ако сравняваме качеството на храните в Европа и у нас, мога да ви кажа за поне 15 страни, където е по-скъпо. Но не това прави благосъстоянието. То зависи от ефективността в пазаруването на всеки един от нас“, допълни председателят на ДКСБТ.
Въпреки мненията на потребители от Благоевград, че цените на храните са много високи, според експерта областният център продължава да е в „златната среда“ в националната класацията за най-скъпи хранителни продукти. Има лек повишаващ се тренд с 0,04% от началото на годината, няма резки движения в цените на храните. От средата на март трябва да започнем да наблюдаваме спад в цените на пресните зеленчуци. Към момента цената на „потребителската кошница“ е 101 лева, като за сравнение, в същия период на миналата година, е била 96 лева. По-лошата земеделска реколта през 2024 година е основната причина за по-високите цени на част от хранителните продукти.
Владимир Иванов коментира и резкия скок в цената на кафето от началото на 2025 г., факт, който не радва потребителите на горещата напитка по целия свят. Кафето следва примера на какаото, чиито цени рязко се повишават от три години, заради слабата реколта в основните страни производителки, най-вече в Западна Африка.
„За съжаление, нищо хубаво не мога да кажа. Процесът започна от началото на 2023 г. и от едни равнища от 2-3 долара на килограм какао, в момента сме на едни равнища от около 10 -11 долара. Има добра новина около увеличаващите се какаови запаси в момента в страните производителки на какао от Западна Африка. Добри са и новините от Бразилия, една от основните производителки на кафето, като цяло не се вижда тенденция, която да счупи този тренд. По-скоро има едно задържане на тези ценови равнища, предстои да видим какво ще се случи, а то до голяма степен зависи от климата“, коментира още Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..