Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р М. Баймакова: При Лаймската болест изключително важна е навреме поставената диагноза

Д-р Магдалена Баймакова

„Въпреки че се намираме в тежка епидемична ситуация, не трябва да забравяме, че има и други инфекциозни болести, към които да бъдем особено внимателни.  При поява на симптоми, при наличие на т.нар. епидемиологична  анамнеза при контакт с кърлежи, животни, с престой в ендемични райони, трябва да потърсим среща със специалист. Най-разпространеното заболяване на нашите географски ширини е Лаймската болест. Причинителят е т.нар. Borrelia burgdorferiкомплекс, като този бактерии има разновидности. Има особености на разпространението на причинителя за САЩ и Европа. Налице са малки разлики в клиничното протичане при тези причинители. Правя това уточнение ,защото има хора, които сами се самодиагностицират и лекуват. Не се обръща внимание на детайлите, които са много важни, както за диагнозата, така и за лечението“ – каза в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ специалистът от Катедра „Инфекциозни болести“ във Военномедицинска академия-София.

  Лаймската болест преминава през три стадия. Кърлежите, които пренасят борелията, могат да пренесат и други микроорганизми. „Болестта се развива от дни, седмици, месеци, години, което създава проблем при диагностицирането. Най-характерни са кожните прояви на болестта – на мястото на ухапването се развива много характерен кожен обрив. Възможно е този обрив бавно и постепенно да се увеличи, много рядко е възможна появата на сърбеж и дискомфорт. Възможно е да се образува т.нар. лимфоцитом – малка подутина, възелче, най-често в областта на ушната мида при децата. Също и около зърното на гърдата с лека подутина и зачервяване, без никакви други симптоми. Това е нещо, което често се пропуска, но забележим ли тези 3 кожни прояви през летния сезон ако пациентът спомене, че има съмнение за ухапване от кърлеж –това е достатъчно без да е необходимо да се правят кръвни тестове.“

  Лаймската болест е лечима, но навреме трябва да бъде поставена диагнозата и да започне лечението. По-трудно е терапевтичното повлияване, когато има засягане на нервната система с менингиална симптоматика и засягане на черепно-мозъчните нерви, както и парези. Болестта може да засегне и сърцето. Засягат се и ставите с прояви на артрит. “Всичко зависи от това, кога ще бъде поставена диагнозата, болестта се лекува, но въпросът да се ориентираме, че лекуваме този тип инфекция“.


Д-р Баймакова постави акцент върху превенцията. Най-добрият начин да се защитим от Лаймска болест е за се защитим от ухапвания от кърлежи, най-вече, когато сме навън в планина, гора и други места, където има вероятност за кърлежи. Да имаме защитно облекло и да ползваме репеленти. Никога да не се опитваме сами да отстраним кърлежите, тъй като подобни действия увеличават многократно риска от заразяване с кърлежопреносими болести. 

Срещу лаймската болест няма ваксина.

Д-р Магдалена Баймакова в интервю на Лалка Радкова можете да чуете в звуковия файл – > 



 

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00