Много често родителите се нуждаят от съвет, подкрепа или една добра дума. На помощ в такъв момент е коучът. Това е човек, който помага на родителя да открие отговорите, които са в него, ресурсите, които са му необходими за решаване на конкретното предизвикателство, както и да се наслади пълноценно на удоволствието да е родител.
„Коучинг подходът е подход, който вместо да съветваме, да даваме готови отговори, ние да контролираме децата, прехвърляме отговорността на тях, повече слушаме, повече питане и ги учим те да се научат как да мислят, как да развиват мозъка си, как да поемат отговорност за действията си. Да вярваме в нашите деца, че имат ресурсите да бъдат успешни, но и да не забравяме да ги обучаваме в същото време, защото родителството има няколко етапа. Единият и първият е да ги обучаваме, после менторстваме, водим с примера си. После идва на ред коучинг подходът, при който задаваме въпроси, изслушваме нашите деца. Накрая е самостоятелността. Това е етапът преди да отлетят от гнездото. Както обичам да се шегувам те са наши гости за 20 години, така че каквото успеем да направим за тези 20 години ще им бъде полезно от там нататък“, каза за Радио Благоевград Калбие Ходжева, акредитиран коуч от Международната коучинг федерация
Детето идва без инструкции на този свят и нагласата на родителите е водеща при отглеждането му. Емоциите на родителите се предават на децата предупреждава Калбие Ходжева:
„Това как ние ще реагираме на плача на детето. Това как ние ще реагираме, когато то падне, когато то се нарани, когато то има нужда от нещо е нашата нагласа. Трябва и ние да научим нашите деца да имат нагласа към това, което ще се случва извън тях. Живеем в свят на постоянни промени. Ние трябва много бързо да се адаптираме към случващото се“.
Много често родителите изминават дълъг път на опит, грешка, прилагайки модели, които са видели в своите семейства или в средата около тях. До момента, в който не осъзнаят че това не работи и общуването с детето намалява всеки изминал ден. При коучинг подхода не се налага една и съща рецепта при всеки родител и всяко дете. Всяка ситуация е специфична, а отговорът и решението на проблема се крие в родителите.
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..