Днес е Световния ден на сърцето. По традиция на 29 септември всяка година Световната сърдечна федерация чества този ден. Неговата цел е да информира хората по света за опасността от сърдечни болести, високата смъртност, до която водят и начините за превенция. В България тази година той се провежда под мотото „Използвай сърцето си, за да победиш сърдечно-съдовите заболявания“. Над 64 милиона души в света страдат от това заболяване, у нас пациентите с тази диагноза са около 170 хиляди.
В интервю за здравния час на Радио Благоевград инвазивният кардиолог д-р Г. Маждраков посочи, че днес хората са по-информирани заради многото източници на информация. „От друга страна – ще бъда много щастлив, ако чрез този ни разговор променим убеждението на много хора, че сърцето не боли. Преди минути имах млад пациент, малко над на 40 години, базирайки се на това, че сърцето не боли, е ходил на работа в продължение на 1 месец с болки, които идват от сърцето и в крайна сметка е с голям инфаркт, отслабнало сърце в резултат на това, защото е чакал твърде дълго под въздействието на заблуда“ – даде пример кардиологът и уточни, че сърцето боли, дори при спешни състояния се въздейства с обезболяващи медикаменти.
Д-р Маждраков отново напомни, че тютюнопушенето е изключително вредно за сърцето, не може да се каже обаче това за алкохола, особено ако се приема в по-умерени количества. Дори могат да се търсят и определени ползи.
Режимът на хранене играе съществена роля при профилактиката и лечението на сърдечно-съдовите заболявания. „В моята ежедневна практика съм се убедил, че проблемът не е във формирането на навици, а в гъвкавостта – т.е. хората трудно осъзнават, че на 20-30 години определен навик е полезен, но на 40-50 години този навик започва да става вреден. Трудно живеем с мисълта, че тялото ни се променя във времето, и че е необходимо да адаптираме навиците си, включително и хранителните, спрямо промените, които настъпват в тялото. Това е един доста продължителен процес на непрекъснато обучение и непрекъсната промяна. Всъщност единствено промяната е постоянна и тази мисъл много ми допада“.
Ако човек няма здравословни проблеми и възрастта е под 40 години – може да посети кардиолог веднъж на 5 до 10 години. Ако обаче са налице такива проблеми, би трябвало визитите при кардиолога да бъдат по-чести – на 2-3 години, а в по-напреднала възраст – задължително всяка година. Проблемите са свързани с висок холестерол, т.нар. лош холестерол, който се установява при изследване. И още – 70% хората с високо артериално налягане не усещат по никакъв начин, че стойностите са високи ако не го измерят и няма да потърсят лекарска грижа. „Т.е. необходима е определена базисна грижа, която всеки сам да полага за здравето си, за да може чрез определената информация да се обърне към специалист за помощ“.
Д-р Маждраков акцентира и върху заниманията със спорт. „Спортът е хубаво нещо, но крайностите не са добри, особено, когато се търсят резултати в сферата на културизма по бърз начин. За да придобие един човек тяло на културист е необходимо да има живот на културист. Дори шампионите по културизъм биха ви казали, че плочките на корема и големите мускули, всъщност се раждат в кухнята. 60-70 процента от резултатите идват от правилното хранене, и едва 30-40 процента от вдигането на големи тежести. Мнозина се подхлъзват по визуалния ефект и го търсят бързо, ползват хормони и съмнителни хранителни добавки, с които на практика си унищожават здравето“.
На прага на есенно-зимния период кардиологът посочи, че е задължителна противогрипната ваксина за пациентите с най-висок сърдечно-съдов риск, особено сега в условията на пандемия.
Спорт, рационално хранене, разходки на чист въздух – това препоръча на всички в Световния ден на сърцето д-р Георги Маждраков, инвазивен кардиолог в Медицински център „Ориндж“– гр. София.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Георги Маждраков:
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..