Холограмите не съществуват само в научната фантастика. Те отдавна не са фантастика, а са съвсем истински и се използват.
„Холограмите са интересна тема, защото всеки човек има различна представа за тях. Съответно някои хора си представят, че това е светещо очертание на човек, други си мислят за някакви матрици, светещи цифри. Всъщност холограмата е едно специално триизмерно изображение, което се променя според това как гледаме към него. Той има активен паралакс и съответно изглежда истинско“, каза в предаването „Звездопад в Благоевград“ Венцислав Луканов, специалист по добавена реалност.
Холограмите се изучават от науката Холография, която се отнася до записване на поведението на светлината. Днес холограмите се използват в различни сфери - науката, в бизнеса, рекламата, дори и в ежедневието. Зад направата на една холограма не стои голям екип. Според специалиста Венцислав Луканов те са сравнително лесни за изработка, ако говорим за триизмерни обекти в компютър. Не така стоят нещата при записване на светлина.
„Визуализацията е най-интересното нещо. Има всякакви устройства, като най-фантастичните от тях йонизират въздуха и превръщат малки клетки въздух във футони и те започват да мигат. Те все още са сравнително малки, но някой ден се надявам, че ще може в пълен размер да видим човек изцяло от светлина без да има устройство там“, споделя Луканов.
В бъдеще Венцислав прогнозира, че холограмите ще намират все повече място в ежедневието ни като наример на летищата. Холограмите обаче могат да облекчат, но не и да заместят човек, категоричен е специалистът.
Цялото интервю с Венцислав Луканов чуйте в звуковия файл =>
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..