Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето жители на Благоевград не постят редовно

От вчера започнаха Рождественските пости, които продължават 40 дни, затова се наричат Малка четиридесетница. Традицията повелява до Коледа да не се консумират храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. На Никулден се разрешават риба и вино. Изключение от строгия пост се прави за децата, бременните жени, болните и възрастните хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти.

Според духовниците,по време на поста трябва да се освободим от всичко излишно, от всичко, което ни натоварва, което е прекомерно в нашия живот и по някакъв начин е в тежест и на тялото, и на душата. А, в днешно време се оказва, че има много какво да изчистваме и от тялото и от душата – вируси, страхове, грехове.

Дали, заради по-необичайното време в което живеем, налагащо ни физическа и социална дистанция, дори и духовниците, не са  толкова словоохотливи, както сме свикнали да бъдат. Рано тази сутрин, потърсихме  повече информация за смисъла на постите от един от духовниците в черквата „Свето Въведение Богородично“ в Благоевград. Той не пожела за говори с обяснението, че си има ред и свещеникът не може да дава интервюта. Досега, не сме имали подобен проблеми с комуникацията с благоевградските свещеници, напротив, винаги са били отзивчиви и с радост са били полезни и на нас и на миряните.

Затова, припомняме част от изреченото от отец Светослав в предишен наш разговор по темата за постите, които според него, „не са самоцел, а средство към нещо много по-голямо“:

„И това по-голямо нещо, се нарича покаяние. Покаянието, в този смисъл на нещата, е един многопластов и много продължителен процес, в който всъщност, ние разбираме не само грешките, усещаме нашата немощ, съобразно Божието могъщество. Чрез този процес на покаяние, ние стигаме и до мисълта за изповед и за причастие през поста. По-важен е духовният аспект на поста“ - обясни свещеник Светослав Кючуков от черквата „Свето Въведение Богородично“ в Благоевград.

Повечето жители на Благоевград, които срещнахме пред храма споделиха, че не постят – някой от тях, защото не желаят, а други, защото си постят целогодишно.

„Аз съм пенсионер с нещастна пенсия, затова целогодишно си постя, но се грижа и за животните, които хряна всеки ден по два пъти. Отделям средства от пенсията, за да им купувам храна, аз се лишавам, за да има и за тях. Грижа се за тези котенца в двора на черквата, защото и те трябва да оцеляват. Имам и домашни животни, имам отношение към всяка живинка. Човек, като пости целогодишно се и се пречиства целогодишно. Пожелавам си да живеем в един по-справедлив свят, защото страшно много хора са в затруднено положение и мизерстват“ – коментира жителка на Благоевград.

Друга дама сподели, че пости понякога в края или в началото на постите, по един или два дни в годината.

„Аз постя, но нередовно, понякога изкарвам и целия пост, но не ходя да се пречиствам, защото не се чувствам готова за това“ – призна жителка на областния център.

Попитахме и по-младите хора, които посетиха храма рано сутринта, за да запалят свещ за здраве, те споделиха, че не постят и не биха го направили.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35

Промените в Закона за ДДС ще изсветлят бизнеса с имоти

Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..

публикувано на 21.01.25 в 09:28

Красимир Герчев: „Старчевата“ е жива! Коренът ѝ е тук, в Разлог!

Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..

публикувано на 20.01.25 в 12:27

Инж. Богдан Милчев: Институциите трябва да вършат своята работа

При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се  показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..

публикувано на 20.01.25 в 09:36

Параолимпиецът Михаил Христов: Може да съм без криле, но винаги в полет

"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..

публикувано на 19.01.25 в 10:00