„Според статистиката, ако миналата година около 60% от българите са се възползвали от намаленията в Кампанията „Черен петък“, според проучване тази година, около 70% от родните потребители са склонни да си купят нещо от тази Кампания“ – съобщи за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.
Според него, факт е и друга особеност, че през 2020 г. Кампанията стартира доста по-рано, в края на октомври месец и най-вероятно ще приключи след датата на голямото намаление, което тази година се пада на 27 ноември.
Очаква се повечето покупки да бъдат онлайн
Заради пандемията от COVID-19, се очаква тази година да има засилен интерес към онлайн пазаруването, затова и повече онлайн магазини вече стартираха кампании, свързани с „Черен петък“.
„Затова е възможно да има и повече нелоялни търговски практики, но ние вече сме стартирали проверките, като най-важното, за което следим, е дали намаленията ще са реални, дали в онлайн пространството ще има опити на търговците за хитруване и повишение на цените преди настъпването на определените промоционални периоди. Ние вече сме на терен и следим за нередностите“ – уточни Димитър Маргаритов.
Глобите за нелоялните търговци са „солени“
Председателят на Комисията за защита на потребителите припомни, че санкциите за нелоялни търговски практики са доста сериозни – при първо нарушение на търговеца се налага глоба до 30 хиляди лева, а при повторно – до 50 хиляди лева.
Три групи проблеми се очакват и тази година
Забавените доставки, привършването на наличностите и намаленията в много кратък срок, нереални намаления или обявяването на по-ниски цени само за някой стоки са част от проблемите, за които са сигнализирали през миналите години потребителите.
„Статистиката за миналата година сочи, че сме направили над 250 проверки в търговски обекти и около 65 проверки в електронна среда, при които бяха установени около 15 – 20 нарушения, свързани с този тип проблеми“ – коментира още Димитър Маргаритов.
Около 450 лева средно се очаква да похарчат българите тази година
Над милиард и половина лева са били похарчени от българските потребителите в Кампанията „Черен петък“ миналата година.
„Проучването тази година показва, че българите са склонни да похарчат средно около 450 лева по време на тази Кампания, което означава, че имат доверие, но не трябва да се допуска и предоверяването. Особено в онлайн пазаруването е много важно да сме проследили цените на стоките, които искаме да купим, за да сме сигурни, че намалението е действително. Това може се установи както с проследяване на цената в някакъв период от време, така и със съпоставка на дадена стока, която се продава в други магазини“ – допълни председателят на Комисията за защита на потребителите. Той припомни, че не е добре да се изкушаваме и да купуваме стоки, които не са ни необходими и че имаме 14 дневен срок, в който можем да върнем покупка от онлайн магазин.
Увеличава се потребителската ни култура
Маргаритов е категоричен, че потребителската култура на българина нараства, а при проблем, можем да сигнализираме както в онлайн платформата на Комисията за защита на потребителите, така и на горещите телефони, които вече са два.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..