Точно преди месец бе даден старт на програмата за подпомагане на малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози. Минималният размер на средствата, които се отпускат чрез транспортното министерство, е 3 000 лв. а максималният – 450 000 лв. Разпределянето на безвъзмездната финансова помощ става на база оборотите на фирмите.Срокът за кандидатстване за средствата бе до 10-ти ноември.
В следобедния блок на Радио Благоевград се опитахме да разберем доколко финансовото подпомагане ще даде глътка въздух на автобусните компании; и какви са основните проблеми, пред които е изправен браншът.
Изключително сериозни са проблемите пред автобусния бранш. Секторът е сред най-пострадалите стопански субекти от пандемичната криза. Превозваческите компании работят почти с нулев оборот, макар да се отпускат някакви средства от държавата. Мнението е на инж. Петър Демерджиев, управител на автобусна компания в Благоевград и член на УС на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Предизвикателствата (освен от финансово естество), имат и изключително сериозен социален облик. Намалелият пътникопоток, опазване здравето на работещите във фирмите, и създаване на безопасна санитарна среда за пътуващите -това са само част от предизвикателствата, пред които са изправени хората от бранша.
Факт е, че автобусният парк в страната не отговаря напълно на съвременните критерии. Макар и преди пандемичната криза да се правиха спорадични инвестиции в тази посока, на този етап е немислимо да се говори за някакво модернизиране, казва Демерджиев.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..