„Дарът на чорапи от бабата за новороденото е съпътствано със скрита сакралност, за която са имали познания предците ни. Да дариш чорапи е не само изкуство, мисъл и труд - то е душа, покрита със загадъчния воал на вярата и символиката, зараждащи преклонение към надеждата, добротата и любовта!“ – така обяснява идеята за поредната нестандартна инициатива Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан. Читалището организира не за първи път интересни събития, свързани с фолклорни или празнични традиции.
Първият национален конкурс Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с благослов!“, е организиран по повод 21 януари, Бабинден, но има много по-дълбок смисъл – категорична е Румяна Джибова:
„Човек, винаги намира начин и решение, когато иска, а когато не иска, намира оправдание. И при нас се случи така. Ние възстановихме един стародавен обичай – Бабинден на 21 януари, когато народът ни почита тази жена, която е помагала да се роди новият живот на белия свят – бабата, а днес, това са хората в бели престилки, нашите акушери, гинеколози и лекари, които се грижат за родилката. И в трудни моменти, когато жената има най-голяма нужда, когато жената, родилката се намира между двата свята, когато тя дава живота, тези баби, тези акушери й помагат. И тъй като, времето е такова, че целият свят попаднахме в тази пандемия, ние решихме да отбележим празника по този начин“ – обясни Румяна Джибова.
Майсторки на плетивото от 4 поколения, от различни краища са страната, са изпратили над 50, изплетени с „топлина и благослов“, красиви бебешки и детски чорапки. Всички те са вложили не само майсторлък, но и частица от своята душа.
„Защото, наистина бабата е била длъжна да дари новороденото с терлички. Това е точно тази магия, тази молитва, този благослов, детето да е здраво през целия си живот, да има благоденствие, да има благополучие. Ние видяхме една пъстра палитра от цветове и шарки на изделия, изработени от 4 поколения – баби, майки, внучета и правнучета. Най-възрастната ни прабаба е от Варна, 86 - годишна жена, а най-малкият участник в конкурса, е едно момиченце Кристиянка, от втори „Б“ клас, също от Варна, която собственоръчно към чорапките е нарисувала една пъстра пролетна картинка с цветчета“ – допълни Румяна Джибова.
И като всеки конкурс и този си има совите победители, те са разпределени в три категории, тъй като има участници от училища, детски градини и читалища.
Кои са призьорите в първия Национален конкурс за плетени бебешки и детски чорапи: „Изплети ми топлина, дари ме с богослов!“, можете да научите от интервюта на Биляна Славчева с Румяна Джибова:
През 2026 година задължително всички общини трябва да въведат новия модел за изчисляване на такса смет, основан на принципа „Замърсителят плаща“. В противен случай страната ни ще търпи санкции от Европа. До юни ще има стратегически документ от държавата, който ще п редлага няколко вариант а за прилагане на модела. На местно ниво всяка община..
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..