Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На заседание на ОбС – Благоевград

Няколко важни решения гласуваха днес благоевградските общински съветници, по време на своето извънредно заседание.

10 точки бяха заложени в дневния ред, половината от тях бяха включени като допълнителни докладни.

Работата на местния парламент този път бе консолидирана и без излишни драматични сблъсъци, изключително делово и концентрирано.

По време на днешните гласувания бе решено да се даде ход на проектантската дейност по изграждането на втори катедрален православен храм в Благоевград. Съветниците дадоха съгласие и по предложението на общинска администрация за теглене на дългосрочен кредит от 100 хил. лв. за дофинансиране на проекта по реновиране сградата, в която се помещават читалище „Никола Вапцаров“ и Камерна опера.

Основна част от днешните дебати бе отделена и на представянето на Стратегията за дългосрочно икономическо развитие на региона, изготвена от екипа на проф. Димитър Тадаръков.

Днешното решение, което дава „зелена светлина“ на дългосрочната Концепция за икономическо развитие, е предпоставка за добра социално-икономическа програма и на следващите представители на местната власт, подчерта кметът Румен Томов. И изтъкна задачите, които тепърва предстоят.

Според общинския съветник, Радослав Тасков, подобен документ е по-скоро с пожелателен характер. Оттук нататък процесите ще бъде съпътствани с изключително много нормативни документи и актове. Те, от своя страна, трябва да се изработват прецизно от местната администрация и да се в синхрон с позицията на местния парламент.

Сред присъстващите в залата, бе и един от бившите кметове на Благоевград, отпреди 10 ноември, инж. Захари Донев. Той посочи предимствата на подобен род инициативи, които са част и от европейската политика на страната ни.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34