В началото на седмицата за 15-та поредна година отбелязахме Световния ден за борба с артериалната хипертония. Инициативата е на Световната лига по хипертония, а целта е да се повиши информираността на хората за заболяването и за ролята на превенцията, своевременното откриване и лечение на високото кръвно налягане. Тази година акцентът се поставя върху предсърдното мъждене като най-често и най-рисково ритъмно нарушение в резултат на артериалната хипертония. В здравния час на БНР-Радио Благоевград темата коментира д-р Валери Гелев, началник на Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.
„През годините нещата се промениха в посока, че все повече пациенти и лекари се фокусират върху хипертонията, както и рисковете, които тя крие за пациентите. Хипертонията се адресира все по-широко за лечение. Промениха се и много възможности, с които лекуваме болните с хипертония, защото навлязоха много ефективни групи медикаменти, както и различни подгрупи от самите тях. В същото време се създадоха и множество комбинации, като фокуса е върху това пациентът да приема една таблетка, с която да покрие всички необходими нужди за лечението на артериалната хипертония. С нарастване възрастта на населението обаче се забелязва и увеличаване броя на хипертониците, както и очертаваща се тенденция за появата на хипертония в по-млада възраст. Вероятно и заради стреса, който е неминуем в съвременния начин на живот. Трябва да е ясно, че откриването на артериалната хипертония първата крачка е започването на лечение, като в лечението включваме освен медикаментозно, така и всички модификации на начина на живот и храненето. Те са първата фаза и трябва да съпътстват медикаментозното лечение. Много е важно постигането на оптимален контрол, което не само в България, а и в световен мащаб е по-трудната задача. Т.е. ние имаме хора, които знаят, че имат високо кръвно налягане, които го лекуват, но не при всички постигаме оптимални стойности. Което е свързано и се транслира в намален риск от бъдещи инциденти“ .
По думите на д-р Гелев почти всички пациенти разполагат с апарати за измерване на кръвното налягане. Въпросът е, че при измерване на налягането, независимо с какъв апарат – електронен или стандартен, трябва да се следват определени правила, а именно: пациентът да е седнал, измерването на налягането най-добре е да се прави сутрин след ставане от сън. Тогава е налице т.нар. базисно налягане, което ни ориентира както за стойностите на артериалното налягане, така и за ефекта от терапията.
Тази година акцентът е върху предсърдното мъждене, което е най-разпространената сърдечна аритмия, и може да доведе до тежки усложнения. Доколко пациентите познават тази опасност, знаят ли как да се предпазят?
„Не всички. Пресдърдното мъждене е фактор, който е свързан освен с хипертонията и други заболявания, то нараства включително и с нарастване възрастта на пациентите. То е сериозно заболяване в аспект, че е много важно навременното му диагностициране и започване на лечение, което е в две посоки. Първата посока, която според мен е по-важна, е че тези пациенти трябва да бъдат антикоагулирани, т.е. да получат медикаменти, които разреждат кръвта, които са с много лесен прием и без нужда от контрол. Защото, когато има мъждене, практически предсърдията престават да се съкращават ефективно. По тях пробягват малки вълни на възбуждение, които не могат да ги съкратят. Това създава условия за задържане на кръвта в тях, и съответно до образуване на малки тромбчета, които могат да емболизират и да отидат например в артериите на мозъка и да предизвикат исхемичен инсулт. Като тежест той е значително по-тежък от инсулта, който имаме при атеросклеротични промени. Затова диагностицирането на мъждене означава, че е необходим прием на антикоагулантна терапия. Най-често това се изчислява с риска, който имат различните пациенти. Втората посока е контрол на ритъма в аспект такъв, че да намалим тези пристъпи на аритмия и пристъпи на предсърдно мъждене, което може да стане медикаментозно. По-съвременният начин е и чрез аблация на предсърдното мъждене, която сама по себе си има множество варианти и разновидности. Тя е достъпна в България, включително и в нашата болница с всички възможности. Тя е много елегантен начин за намаляване на пристъпите и удобствата – т.е. дискомфорта, който предизвиква мъжденето. Искам да подчертая: това, че пациентът е в синусов ритъм и дълго време не е имал пристъпи, не означава, че антикоагулантната терапия е излишна. Тя трябва да остане до живот при липса на противопоказания.“
По думите на д-р Гелев артериалната хипертония не трябва да бъде подценявана и неглижирана, въпреки че много често тя не е свързана с конкретни оплаквания. Съществуват достатъчно медикаменти, с които много ефективно и елегантно да бъде лекувана. Тя е от заболяванията, които е нужно да бъдат контролирани ежедневно от пациентите, които сами да адаптират терапията си, която предварително е уговорена с лекуващия лекар.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Валери Гелев.
Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..