Д-р Еленко Попов от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ с презентации на световен форум за бъбречно-каменна болест
Доц. д-р Еленко Попов представи опита на Клиниката по урология и андрология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в лечението на бъбречно-каменната болест по време на елитния форум „Експерти в бъбречно-каменната болест“, който събра в гръцката столица Атина най-добрите специалисти по бъбречно-каменна болест в света. Той презентира опита на българските уролози в областта на флексибилната уретроскопия – един от водещите методи за лечение на камъни в горните пикочни пътища и най-вече в бъбрека.
В предаването „Здравен компас“ на Радио Благоевград-БНР, доц. Еленко Попов акцентира върху предимствата на този метод. „Това е един от водещите методи за лечение на камъни в бъбреците, по който България от над 10-15 години се съизмерва с всички центрове в Западна Европа и света. В България има няколко центъра, които извършват такава дейност. „Флексибилна“ означава гъвкава, т.е. инструментариума, който се използва е мека, гъвкава камера, за да може да следва кухините и ходовете на пикочните пътища. „Уретероскопия“ означава поглед на пикочопровода и на горните пикочни пътища. В огромния брой от случаите този метод се използва за третиране на камъни в горните пикочни пътища. Неговата огромна сила е, че не нанася травма на меките тъкани на пациента. Метод, който основно се дължи на големия напредък в технологиите през последните 20 години в две направления. Много качествените, гъвкави, с добро качество на образа уретероскопи, и второто – многото нови, все по-съвършени и лесни за работа лазери“.
По думите на доц. Попов единственото ограничение за прилагането на този метод е камъкът да не надвишава 2-2.5 см. Над тези размери се обмислят и други методи, но всички камъни до този размер са абсолютно удачни за прилагането на метода . „В много случаи той се използва и за по-големи камъни, но тогава от самото начало се приема тактиката за процедура на няколко стадия – т.е. разбива се част от камъка, след няколко месеца се третира и останалата част, защото ако се работи прекалено дълго в бъбрека нараства възможността за развитие на инфекции. Няма камък, който е достигнат с лазера да устои и да се противопостави на силата му“.
По време на интервенцията пациентът е под пълна анестезия. Гъвкавата камера стига до бъбрека за минути ако няма други проблеми. „Това е и критичния момент, в който има два варианта – или става изключително лесно, или много трудно ако са налице предхождащи увреждания на уретера, стеснения или предходни манипулации. Самата процедура най-често отнема 30-40 минути. От гледна точка на това, че трябва да се има предвид рисковата инфекция, е забранено тази процедура да продължава повече от час и половина“.
Урологът уточни, че процедурата е изключително щадяща за пациента, той си тръгва без никакъв разрез, няма хирургична травма, а възстановяването му е много бързо. По думите му това е много популярен метод в България, прилага се на много места, но сериозните референтни центрове, които го прилагат насочено и са достигнали сериозен опит в страната са малко.
Клиниката на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с най-новото поколение хибриден тулиев лазер. „Това е един от най-новите инженерни вариации на лазера, много успешно от около 1 година го използваме, както за меки тъкани за простатната жлеза, така и за бъбреците и се справя чудесно и с двете предизвикателства. Уредът успя да се превърне в джобното ножче на урологията, т.е. той да бъде единственият лазер, който е необходим в операционната и покрива целия обем проблеми в урологията. Лазерът, който имаме в ИСУЛ от ноември миналата година е с фабричен номер 27, което означава, че когато е получен е имало още 26 произведени в света. През настоящата година този тип лазери започнаха да се утвърждават като хит в лазерните технологии. Огромни презентации бяха направени на Американския конгрес по урология, а след няколко дни ще има и Европейски конгрес по урология, тъй като колегите като нас вече работещи около една година вече добиха опит, който ще могат да представят“.
Освен филмчето, представящо резултатите на българската клиника в областта на флексибилната уретроскопия, доц. д-р Еленко Попов е имал още три участия /с презентации и като модератор на дискусия, свързана с ролята на нефролозите и уролозите в лечението на бъбречно-каменната болест/.
За седма година поредна година започна благотворителната инициатива „Споделената зима е топла“. Организатори са отново от екипа на сдружение „Близо до теб“ в Дупница. Призивът към жителите на града е да се включат в превърналата се в традиционна кампания за даряване на топли връхни дрехи за нуждаещите се хора. До 15 ноември в..
Общински младежки парламент Благоевград към ЦПЛР – Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, организира конкурс-рецитал, посветен на Деня на народните будители. Събитието ще се проведе на 29 октомври 2025 г. с начален час 10:00 часа и цели да даде сцена на ученици от града да представят българската литература по..
Есента е прекрасно време от годината, но също така е истинско предизвикателство за собствениците на кучета, които трябва да защитят своите четириноги приятели от опасностите на сезона. Това обикновено не изисква много усилия. Използването на подходяща екипировка и облекло и информираността за някои потенциални опасности в заобикалящата среда..
България ще има достъп до значителни средства в рамките на следващия многогодишен бюджет на Европейския съюз за периода 2028-2034 г. Към момента около 65% от средствата все още не са насочени към конкретни проекти. Това заяви европейският комисар по земеделието Кристоф Хансен, по време на срещата си с представители на по-големите земеделски..
В ефира на Радио Благоевград в предаването „Ефир за приятели“ гостува Денис Никифоров – психолог от Благоевград, редовен докторант по позитивна психология към ПУ „Паисий Хилендарски” в Пловдив и носител на престижната награда „Психолог“ от 31-вото издание на Националните награди по мода, шоу и бизнес „Топ 10“, провели се в София и организирани от..
С празнична програма, курбан за здраве, благотворителен базар и родова среща на Петковден село Скребатно тържествено отбеляза 190 години от построяването на своята светиня — храма „Света Параскева“, един от най-старите и най-обичани възрожденски храмове в Пиринския край. Храмът е изграден през 1835 г. , в сърцето на Възраждането, и оттогава..
След резултата на ГЕРБ на извънредния местен вот в Пазарджик, лидерът на партията Бойко Борисов отправи сериозни закани към управляващото мнозинство. В изказванията си той обяви, че депутатите от ГЕРБ повече няма да осигуряват кворум за заседанията на Народното събрание и заговори за възможно преформатиране на властта или предсрочни избори. Повод за..