Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осветиха черквата „Света Великомъченица Неделя“ в село Коларово

Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим и духовни служители осветиха черквата „Света Великомъченица Неделя“ в петричкото село Коларово. Това се случи неслучайно днес, когато почитаме Свети Филип, ден преди началото на рождественските пости. Храмът е завършен окончателно през 2012 година, но до момента е била осветена само черковната камбана.

„Това е така, защото освещаването на храм е една дълга и сложна процедура, която зависи от цялостното завършване на черквата, а това изисква време и средства. Освен това, церемонията трябва да се извърши или в деня на храмовия празник, или в деня на друг голям християнски празник, какъвто беше вчерашния, посветен на Свети Йоан Златоуст. Всъщност, от снощи започна освещаването на черквата и ще продължи и днес. Това е много голямо събитие не само за жителите на Коларово, но и за енорията“ – съобщи за Радио Благоевград историкът д-р Димитър Тренчев.

Черквата „Света Великомъченица Неделя“ е третата в Коларово, затова жителите на селото я наричат „Новата“. Тя се намира в много хубава местност, подходяща за разходка и отмора. В селото има още два храма, носещи имената на Свети Димитър и Свети Мина.

„Три храма в едно село, това означава, че хората имат нужда от духовност. Народът винаги е търсил упование във вярата. Не случайно, Митрополит Климент, по-известен и като писателя Васил Друмев, е казал: „Има православие, има България. Няма православие, няма България“ – допълни историкът.

Освещаването на черквата продължава през целия ден с отслужването на свети литургии, всяка наречена на част от светците от патронните двери, като се започва с тази, посветена на Света Великомъченица Неделя, след това се споменават всички дарители и ктитори. Сред най-големите са бившият кмет на село Коларово Атанас Гошев и семейството на бизнесмена Георгиев.

„Да си пожелаем вяра в Бога, в себе си и крепкост на душата“ – сподели още д-р Димитър Тренчев.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Тренчев:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24

Как географските информационни системи помагат на ученици и преподаватели да изследват света

Преди дни бе даден старт на образователния конкурс „Изучаваме света с ГИС“, организиран по програмата „ГИС в училище“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Конкурсът цели да насърчи преподаватели, ученици и студенти да използват иновативните възможности на Географските информационни системи (ГИС) за създаване на интерактивни..

публикувано на 26.09.24 в 10:01

„Разходка из миналото“ за 115 години на читалището в Разлог

115 години отбелязва Народно читалище - Разлог "15 септември 1909 г." с концерт-спектакъл „Разходка из миналото“. Участват самодейните колективи към читалището. Сценарият е на Велина Кулина. По идея на Иван Мишков. Разказвач е актрисата Жанет Керанова. “Разходка из миналото” съчетава театрално, танцово, музикално и певческо изкуство. „Полъхът..

публикувано на 26.09.24 в 09:46

Бих искала да насърча всички български общини да участват в конкурса „ЕкоОбщина”

Конкурсът „ЕкоОбщина – устойчив град и общество” стартира своето пето издание в България. Инициативата е на Посолството на Франция в България и на Френския институт в България в партньорство с Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), екологичното сдружение "За Земята", фондацията „Център за енергийна ефективност“- ЕнЕфект“..

публикувано на 24.09.24 в 10:52