Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим и духовни служители осветиха черквата „Света Великомъченица Неделя“ в петричкото село Коларово. Това се случи неслучайно днес, когато почитаме Свети Филип, ден преди началото на рождественските пости. Храмът е завършен окончателно през 2012 година, но до момента е била осветена само черковната камбана.
„Това е така, защото освещаването на храм е една дълга и сложна процедура, която зависи от цялостното завършване на черквата, а това изисква време и средства. Освен това, церемонията трябва да се извърши или в деня на храмовия празник, или в деня на друг голям християнски празник, какъвто беше вчерашния, посветен на Свети Йоан Златоуст. Всъщност, от снощи започна освещаването на черквата и ще продължи и днес. Това е много голямо събитие не само за жителите на Коларово, но и за енорията“ – съобщи за Радио Благоевград историкът д-р Димитър Тренчев.
Черквата „Света Великомъченица Неделя“ е третата в Коларово, затова жителите на селото я наричат „Новата“. Тя се намира в много хубава местност, подходяща за разходка и отмора. В селото има още два храма, носещи имената на Свети Димитър и Свети Мина.
„Три храма в едно село, това означава, че хората имат нужда от духовност. Народът винаги е търсил упование във вярата. Не случайно, Митрополит Климент, по-известен и като писателя Васил Друмев, е казал: „Има православие, има България. Няма православие, няма България“ – допълни историкът.
Освещаването на черквата продължава през целия ден с отслужването на свети литургии, всяка наречена на част от светците от патронните двери, като се започва с тази, посветена на Света Великомъченица Неделя, след това се споменават всички дарители и ктитори. Сред най-големите са бившият кмет на село Коларово Атанас Гошев и семейството на бизнесмена Георгиев.
„Да си пожелаем вяра в Бога, в себе си и крепкост на душата“ – сподели още д-р Димитър Тренчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Тренчев:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..