Търг за 1 320 000 лв. с ДДС обяви Общината в Сапарева баня за извозването на отпадъците до депо в София на събраните отпадъци. Избраната фирма ще транспортна боклука до площадката в кв. „Филиповци“ за срок от 24 месеца. Поръчката включва извозването по график на битови, строителни и производствени неопасни отпадъци, генерирани на територията на общината. Избраната фирма също ще има ангажимента да разчиства и извозва боклуците от нерегламентирани сметища.
Заради наплива на туристи, особено лятото, към Седемте езера, а и отседналите в над 120-те къщи за гости, в петте хотела, по балнеокомплексите, разходите по сметосъбирането в общината се увеличават.
През юли- август, когато Бялото братство организира своя лагер на Езерата, Общината разполага допълнителни контейнери при лифта за към циркуса и създава допълнителен график за извозване. Самото Братство не плаща такса, защото лагерът се води духовна, молитвена, школа, а храмовете са освободени от такава такса.
Таксата смет в община Сапарева баня беше вдигната за 2022 г. от 6 промила на 7,5 за физическите лица.
Увеличението за селата е с над 20% по отношение. За туризма и за юридическите лица обаче е ниска - от 0,5 до 1 промил.
Пожарът в Пирин е локализиран, но все още не е напълно потушен. Това заяви за БНР областният директор на служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Валентин Василев. И днес продължава доугасяването на отделни тлеещи дънери и дървета по периметъра и във вътрешността на огромния пожар в Пирин, който избухна преди 25 дни. Около 100..
Общата сума на отчетените приходи по консолидирания бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) към месец юли 2025 г. възлиза на 8 540,7 млн. лв., което представлява 56,1% изпълнение на плана за годината. Съпоставени със същия период на 2024 г. приходите нарастват с 1 118,8 млн. лв. Размерът на извършените разходи към месец юли 2025 г. е 15 358,7..
Общо 39 души са ранени при 28 тежки катастрофи в страната през последното денонощие, съобщиха от МВР. В София са регистрирани едно тежко и 12 леки произшествия, при които е пострадал един човек. От началото на месеца са станали 416 катастрофи с 26 загинали и 561 ранени. От началото на годината са регистрирани 4196 тежки произшествия, при които..
Въпреки че и най-тежкото огнище на пожара в Пирин беше овладяно снощи, около 100 служители от пожарните служби, горските стопанства, военни и доброволци продължават и днес да гасят тлеещи дънери в огромния периметър, засегнат от огнената стихия. В изключително трудния и скалист терен над село Плоски, с наклон над 70 градуса, снощи беше овладяно и..
В понеделник ще е слънчево, с временни увеличения на облачността, по-значителни следобед. На отделни места ще превали краткотраен дъжд. Вятърът ще се ориентира от северна четвърт, ще е предимно слаб. Преобладаващи минималните температури между 14° и 19°, максималните слабо ще се понижат и ще са от 27° до 32°. През следващите две денонощия..
На днешния ден, 18 август, честваме Успението на преподобни Йоан Рилски Чудотворец – великият духовен подвижник на Българската православна църква и покровителят на българския народ. Преподобният св. Йоан Рилски е роден в с. Скрино, десетина години след като светият равноапостолен княз Борис покръстил българския народ. След смъртта на родителите си, по..
Днес е вторият ден на фестивала "Струма пее" в Невестино. Той се провежда в парка на селото и е посветен на българските народни традиции и обичаи. Фестивалът има конкурсен характер, като жури от специалисти оценява изпълненията на фолклорните състави и индивидуалните изпълнители в певческото, танцовото и инструменталното изкуство. Всички..