„За мен основната заплаха за националната ни сигурност не е пряко военна. Една друга заплаха много ме притеснява и която е основната заплаха за българската национална сигурност. И това е поляризацията в българското общество. В момента то е крайно разединено, не само на ниво граждани, но и на ниво политици, ако щете - на ниво анализатори“, коментира за Радио Благоевград доц. Искрен Иванов, експерт по международна сигурност и управление на конфликти, преподавател в Софийския университет. Експертът посочи, че има разлика между това да си русофил или мечка. „Едно е да обичаш руската култура, руската история, което ти е право, дадено от Конституцията, друго е да всяваш дезинформация в полза на Русия. По същия начин стоят нещата в западния лагер. Едно е да си евроатлантик, да обичаш американската култура, да обичаш европейската култура, да слушаш американска музика и така нататък, друго е да си ястреб, да настояваш страната ти да влезе във война с Русия, да настояваш тука да се разполагат ядрени оръжия. Това не е българският национален интерес. Русофили и евроатлантици все могат да намерят пресечни точки, но мечки и ястреби – не!
За войната в Украйна
„В Украйна в момента се сблъскват две стратегии. Първата е на ген. Валерий Герасимов, който е новият командваш руските сили. И тази стратегия може да наречем най-общо хибридна, която съчетава настъпление в Украйна с огромни човешки маси, сухопътна сила, съчетано с дронове и технологии, които Русия взема от държави, които и ги предоставят. Другата стратегия в Украйна е американската стратегия, която можем да наречем „стратегия на сивата зона“, което представлява обособяване на определен регион, където да се водят бойните действия. Стремежът на Пентагона е тази зона да не се разраства, защото може да въвлече НАТО във войната и по тази логика САЩ също ще трябва да влезе във войната. Разивтието на конфликта много зависи от това в каква посока ще поемат политическото статукво в двете държави“.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..