СУ „Св. св. Кирил и Методий“ гр. Белица бе доманкин на регионална среща по образователния проект „Променяме се с климата“. Той бе реализиран в партньорство със сдружение „Институт за прогресивно образование“ и екологично сдружение „За Земята“. Главната цел на проекта е да бъде организирана мащабна кампания за повишаване осведомеността и компетенциите на българската общественост по отношение на влиянието на климатичните промени върху човешкото здраве, околната среда, социалния и икономически живот на съвременното общество, както и конкретните мерки по смекчаване, адаптация и устойчивост спрямо промените в климата, които трябва да се предприемат.
Хатидже Джамал е старши учител в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Белица. За Радио Благоевград тя сподели идеята, която е свързана с енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Темата е разгледана с ученици от 11 клас и е заложена в учебните програми. „Беше изключително интересно, работата изключително приятна. Запознахме се подробно с алтернативните енергини източници, слънчевата енергия, енергията на приливите и отливите, на вятъра, които все по-широко навлизат в производството на електроенергия в държавата. Всички знаем колко вредни са ТЕЦ-овете, колко много въглероден диоксит изхвърлят в атмосферата. Затова се търсят алтернативи. Тук, в училище, кандидатстваме за СТЕМ център. Едно от направленията е изграждане на фотоволтаици, с които може би частично ще захранваме някои уреди с електрически ток“, каза Джамал.
В рамките на проекта „Променяме се с климата“ са осъществени 31 инициативи, организирани от 25 образователни институции с над 3 000 участници – ученици, учители, родители, експерти.
Сайде Караахмед е ученичка в 11 клас, проявява интерес и загриженост към опазване на околната среда и използването на възобновяеми енергийни източници. „Беше много интересно. Ние научихме много за природните бедствия, за възобновяемите източници на енергия. Научихме много за фотоволтаиците. Те все още не се използват достатъчно в България, но с годините ще стават все по-популярни. И все по-полезни, защото можем да разчитаме на слънчевата енергия и да не замърсяваме в такава степен въздуха. Научихме колко много са замърсени въздуха и водите и че ние, младото поколение, сме задължени да направим нещо по този въпрос. В голям плюс за нас е да живеем в по-чиста околна среда“, сподели Сайде Караахмед.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..