За поредна година в България се провежда инициативата „Юли без пластмаса“, като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. „Напредъкът се вижда в обществото, в хората, които все повече се замислят да не използват пластмаса за еднократна употреба. От друга страна не виждаме напредък в институциите, за съжаление. Вече има наредба, която представя европейската директива за намаляване на пластмасата в България, но пластмасата е навсякъде, продължава да е и няма контрол дали вече забранените продукти, като сламки, бъркалки, чинийки са на пазара“, коментира за Радио Благоевград Данита Заричинова от екипа "Нулеви отпадъци" на екологичното сдружение „За Земята“. Тя напомни, че все още в природата няма разградена пластмаса, а микропластмасата вече е попаднала и в човешкия организъм. „Ние сме замърсителите, но много често цялата вина пада върху потребителя. Опитваме се чрез такива инициативи, като „Юли без пластмаса“, да напомним, че всъщност замърсител е и производителят, който създава проблема с пластмасата и не представя достатъчно алтернативи на пазара“.
Със специална акция на варненския градски плаж на трети юли ще бъде отбелязан и Международният ден без найлонови торбички.
Цялото интервю с Данита Заричинова чуйте в звуковия файл.
Включете се в борбата с пластмасата за еднократна употреба като се регистрирате на http://tiny.cc/plasticfreejuly и изберете едно (или всички) от следните действия:
- да замените пластмасата за еднократна употреба - сламки, чаши, торбички, прибори и други, с продукти за многократно ползване;
- да не пазарувате продукти в пластмасови опаковки;
- изцяло да откажете използването на пластмаса за еднократна употреба за ден, седмица, месец или повече.
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...