Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мая Стоева: Стволовите клетки са здравна застраховка за семейството

Родителите на 10 922 новородени са пожелали извличане и съхранение на стволови клетки от пъпната връв при раждане през 2022 г. по данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. През юли се провежда международна инициатива Месец заповишаване на информираността за стволовите клетки.

  Мая Стоева, административен директор на българска тъканнабанка коментира в ефира на БНР-Радио Благоевград ползата от  стволови клетки по време на раждане, извличането, обработването и съхранението им.


„Идеята и ползата от съхранение на стволови клетки по време на раждане е, че по този начин родителите могат да осигурят една своеобразна здравна застрарховка на цялото семейство, която като сума разположена във времето не струва много, но е много важна и може да се окаже безценна. Когато се взема този материал не се причинява болка. Вземането на стволови клетки по време на раждането се случва от тъканта и от кръвта, които са в пъпната връв на бебето. Т.е. бебето и плацентата вече са отделени от пъпната връв и тогава екипите се намесват, за да  вземат този материал. Не се причинява на никой болка и реално това е един биологичен отпадък, който се хвърля след раждането“ – поясни Мая Стоева. По думите и ключов момент при вземането и обработката на стволовите клетки е интервала от вземането до обработката им е да бъде максимално кратък, за да има качествено съхранена проба. Пробите се съхраняват в крио съдове, които поддържат температура минус 190 градуса и така могат да бъдат съхранявани на теория до безкрайност, на практика до около 40 години без никакъв проблем. Всяка банка прави мониторинг за качеството на клетките по време на съхранение и до момента няма проблем.


  Важно е родителите да знаят, че взетите, обработени и съхранявани в България стволови клетки от пъпна връв могат да се транспортират и прилагат за лечение навсякъде по  света. „Пробата трябва да бъде транспортирана с качествен съд. За да бъде изпратена някъде за лечение, тя се транспортира със специален крио съд, който поддържа тази температура, която е при температурата за съхранение. Защото пробата се размразява в лечебното заведение, където тя ще бъде трансплантирана. Проби, съхранени в България могат да бъдат транспортирани и използвани в цял свят. През последните година от български тъканни банки са освободени три проби за повлияване на дечица със състояния от спектъра на аутизма, като пробите са изнесени извън Европейския съюз. Казвам го, защото там се изисква допълнително разрешение от нашата агенция „Медицински надзор“, за да бъде изнесен биологичния материал през граница“.

  Мая Стоева посочи, че стволовите клетки от пъпната връв на бебето могат да се използват и при лечение на определени заболявания при родителите. „Реално тези стволови клетки имат много голям процент съвместимост със всеки един член от семейството. Родителите решават на кого да ги дадат и за какво до 18-годишна възраст, след което решава детето.“

  Решението за съхранение на стволови клетки се взема по време на бременността, като най-късно преди раждането бъдещите родители трябва да се избрали тъканна банка и да имат договор с нея.


   Стоева допълни, че в България има 4 лечебни заведения, които извършват трансплантация със стволови клетки. В страната се лекуват различни типове левкемия, ракови заболявания на кръвта – това са утвърдени терапии. С кръвните клетки има над 100-150 утвърдени терапии в цял свят, които могат да бъдат третирани със стволови клетки. Тъканните клетки се използват в регенеративната медицина. Медицината залага много на комбинацията от стволови клетки от двата вида, с които се опитват да лекуват диабет тип 1, експериментални терапии и лечение се прилагат за деца с аутизъм, детска церебрална парализа, множествена склероза. Работи се в много насоки, но е необходимо време, за да бъдат утвърдени като терапии. Стволовите клетки се използват и при козметични процедури.

  Предимството на съхраняваните в български тъканни банки проби е, че клетките се извличат и обработват възможно най-скоро след раждането, а това е условие за замразяване и съхранение на максимално количество живи клетки. Периодът между вземането и обработката трябва да бъде възможно най-кратък.


  Интересът на бъдещите родители за съхранение на стволови клетки от пъпната връв при раждане нараства постепенно, като делът на запазените проби у нас се увеличава от 16 на 19% за 1 година. По данни на Националния статистически институт в България през 2021 г. са родени 58 678 деца, а  според статистиката на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ за 9133 от тях са запазени стволови клетки. През 2022 г. при ощо 56 917 новородени са запазени стволови клетки за 10 922 бебета, или за 19% от всички. У нас работят активно 6 тъканни банки. От тях 3 са представителства на международни тъканни банки с разрешение да извършват само част от процеса, а именно вземането наклетки и изпращането им в лаборатория за обработка, и 3 български, които имат разрешително за целия процес – вземане, транспортиране, обрабока и съхранение.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55