Депутатите днес заседават извънредно, за да обсъдят на първо четене увеличаване на наказанията за телесна повреда. Промените се предвиждат в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие. Поводът за гласуването на промените е случаят с малтретираното 18-годишно момиче от Стара Загора и последвалите реакции на масово обществено недоволство.
Проектите за промени в Наказателния кодекс са два. Част от поправките предвиждат наказанието за средна телесна повреда да се увеличи от 8 на 6 години.
За лека телесна повреда – до 2 години затвор, отпадане на възможността за пробация и завишаване на глобата – от 500 до 1000 лева, вместо досегашните от 100 до 300 лева.
Припомняме, че миналата седмица на заседание на правната комисия в НС текстовете бяха приети. Одобрени бяха и промените в Закона за домашното насилие. С тях "интимната връзка" се приравнява към брачното партньорство и съжителството без сключен брак.
Темата коментирахме в предаването „Събуди деня“. От Българския фонд за жените смятат, че промените в законодателството ще бъдат ефективни, но е важно да се обърне внимание и на правоприлагането. Това каза за Радио Благоевград Виктория Петрова от организацията, която от години се занимава с проблемите на жените и работи за законодателни промени.
Катя Кръстанова от Фондация „Асоциация Анимус“ алармира, че област Благоевград е сред най-лошите примери в страната по отношение на правоприлагането в случаи на домашно насилие.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия. В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..