Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моника Николова: Трафикът на хора е съвременното робство

Жертвите на трафик на хора по света възлизат на 50 милиона души. България пък за втора поредна година е включена в черния списък на САЩ, като страна, която не се отнася сериозно към проблема редом до страни като Виетнам, Камбоджа, Бруней. Същевременно страната ни е на пето място в Европа по износ на хора.

153-ма са пострадалите българи за миналата година. 62 са жертвите на сексуална експлоатация - почти всички жени. 44 са жертвите на принудителен труд. Един мъж е станал жертва и на трафик на органи. Това са само докладваните случаи, по които тече досъдебно производство. Какъв е реалният брой на жертвите остава загадка.

Проблемът с трафика на хора е огромен, а статистиката стряскаща. 0800 20 100 е Национална телефонна линия за борба с трафик на хора, поддържана от организацията „А21 България“, с подкрепата на Националната комисия за борба с трафика на хора. Националната линия приема обаждания денонощно, седем дни в седмицата, 365 дни в годината. За миналата година са постъпили над 1000 обаждания, като 42 от тях са били идентифицирани като някакъв вид експлоатация, коментира за Радио Благоевград Моника Николова, директор на фондация „А21“.

Според нея е много важно гражданското общество да е будно, да знае как да разпознава потенциален трафик. А21 организира много лекции, кампании, с цел да информира обществеността. Една от тези кампаний е „Виждаш ли ме?“, която е основана на два късометражни филма по истински истории.

„Превенцията е много по-ключова, да предпазим някой, който потенциално може да бъде въвлечен в трафик, отколкото спасяването, защото статистиката сочи, че едва 1% от тези 50 милиона души някога ще бъдат спасени. Човек попадне ли в система на трафик, много трудно може да бъде измъкнат“, казва Моника Николова.

Един от най-популярните сценарии за подлъгване на жертвите на трафик си остава така нареченият „lover boy“.  „Трафикантите наистина са големи психолози и те много внимателно проучват жертвите. Сега със социалните мрежи, където животът ни е на показ, това става много лесно. Започват да ухажват, карат жертвата да се чувства специална. В случаите, с които ние сме се сблъскали, наблюдавам и тенденция за склоняване към определени действия на млади момичета чрез изнудването им с техни голи снимки, които са били подлъгани да изпратят под формата на флирт, закачка“, разказва в ефира на Радио Благоевград Моника Николова и уточнява, че има определени червени лампи, които трябва да светнат при контакта ни с такива хора.

Другият тип примамка е обещанието за хубава работа в чужбина. Една от услугите на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора 0800 20 100 е проверка на работна позиция. „Екипът ни може да направи по-обстойно проучване на всяко едно предложение за работа и да  върне съответното становище, което отново е ключова превенция, преди някой български гражданин да е заминал и да е попаднал в схема за трафик“, разяснява Николова.

„Трафикът на хора не е нещо далечно. Много често, когато чуем трафик на хора, си мислим за една определена група, която може би е по-уязвима. „Те там са си го избрали. Те могат да попаднат, аз съм образован“ Нашият опит показва, че въобще не е така. Може да се случи на всеки, колкото и да си мислим, че няма как, това се случва, и това прави трафика на хора толкова близък до нас“, казва директорът на Фондация „А21“ и апелира всеки, който види нещо нередно, да подаде сигнал „Едно обаждане може да спаси човешки живот, може да разбие организирана престъпна група. Заслужава си, човешкият живот е безценен и това е всъщност свободата – да се борим всеки един човек да бъде свободен“, призовава Николова.

С какви случаи се сблъсква най-често организацията, как е успяла да помогне в тях и как да предпазим себе си и близките си от евентуално въвличане в трафик на хора, чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с Моника Николова от А21.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Китайският език и култура - все по-интересни за студентите в Благоевград

Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..

обновено на 03.04.25 в 15:42

Композиторът Стефан Диомов: Да е обич и пак обич

Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..

публикувано на 02.04.25 в 14:46

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ край Банско

Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..

публикувано на 02.04.25 в 14:14

Приключения в музея: Игра-приложение открива неподозирани съкровища в Благоевград

Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..

обновено на 02.04.25 в 13:57

Народната певица Любимка Бисерова с книга за родното си село Пирин

Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..

публикувано на 31.03.25 в 12:34

„Да се хванем за зелено“ с Габренска сарма от бутима

Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..

публикувано на 31.03.25 в 12:23
Владислав Христов

Владислав Христов: Поезията без послание няма смисъл

Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“.  В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..

публикувано на 31.03.25 в 11:42