Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моника Николова: Трафикът на хора е съвременното робство

Жертвите на трафик на хора по света възлизат на 50 милиона души. България пък за втора поредна година е включена в черния списък на САЩ, като страна, която не се отнася сериозно към проблема редом до страни като Виетнам, Камбоджа, Бруней. Същевременно страната ни е на пето място в Европа по износ на хора.

153-ма са пострадалите българи за миналата година. 62 са жертвите на сексуална експлоатация - почти всички жени. 44 са жертвите на принудителен труд. Един мъж е станал жертва и на трафик на органи. Това са само докладваните случаи, по които тече досъдебно производство. Какъв е реалният брой на жертвите остава загадка.

Проблемът с трафика на хора е огромен, а статистиката стряскаща. 0800 20 100 е Национална телефонна линия за борба с трафик на хора, поддържана от организацията „А21 България“, с подкрепата на Националната комисия за борба с трафика на хора. Националната линия приема обаждания денонощно, седем дни в седмицата, 365 дни в годината. За миналата година са постъпили над 1000 обаждания, като 42 от тях са били идентифицирани като някакъв вид експлоатация, коментира за Радио Благоевград Моника Николова, директор на фондация „А21“.

Според нея е много важно гражданското общество да е будно, да знае как да разпознава потенциален трафик. А21 организира много лекции, кампании, с цел да информира обществеността. Една от тези кампаний е „Виждаш ли ме?“, която е основана на два късометражни филма по истински истории.

„Превенцията е много по-ключова, да предпазим някой, който потенциално може да бъде въвлечен в трафик, отколкото спасяването, защото статистиката сочи, че едва 1% от тези 50 милиона души някога ще бъдат спасени. Човек попадне ли в система на трафик, много трудно може да бъде измъкнат“, казва Моника Николова.

Един от най-популярните сценарии за подлъгване на жертвите на трафик си остава така нареченият „lover boy“.  „Трафикантите наистина са големи психолози и те много внимателно проучват жертвите. Сега със социалните мрежи, където животът ни е на показ, това става много лесно. Започват да ухажват, карат жертвата да се чувства специална. В случаите, с които ние сме се сблъскали, наблюдавам и тенденция за склоняване към определени действия на млади момичета чрез изнудването им с техни голи снимки, които са били подлъгани да изпратят под формата на флирт, закачка“, разказва в ефира на Радио Благоевград Моника Николова и уточнява, че има определени червени лампи, които трябва да светнат при контакта ни с такива хора.

Другият тип примамка е обещанието за хубава работа в чужбина. Една от услугите на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора 0800 20 100 е проверка на работна позиция. „Екипът ни може да направи по-обстойно проучване на всяко едно предложение за работа и да  върне съответното становище, което отново е ключова превенция, преди някой български гражданин да е заминал и да е попаднал в схема за трафик“, разяснява Николова.

„Трафикът на хора не е нещо далечно. Много често, когато чуем трафик на хора, си мислим за една определена група, която може би е по-уязвима. „Те там са си го избрали. Те могат да попаднат, аз съм образован“ Нашият опит показва, че въобще не е така. Може да се случи на всеки, колкото и да си мислим, че няма как, това се случва, и това прави трафика на хора толкова близък до нас“, казва директорът на Фондация „А21“ и апелира всеки, който види нещо нередно, да подаде сигнал „Едно обаждане може да спаси човешки живот, може да разбие организирана престъпна група. Заслужава си, човешкият живот е безценен и това е всъщност свободата – да се борим всеки един човек да бъде свободен“, призовава Николова.

С какви случаи се сблъсква най-често организацията, как е успяла да помогне в тях и как да предпазим себе си и близките си от евентуално въвличане в трафик на хора, чуйте в разговора на Ваня Бахчиванова с Моника Николова от А21.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Леа, Париж и сбъднатите мечти

В предаването „Неделя у дома“ имахме приятна среща с писателката Яна Василева - Цури и дъщеря ѝ Леана Цури. Повод за срещата в ефира на Радио Благоевград са поредица от награди в различни литературни конкурси, които спечели 10-годишната Леана.   Тя беше отличена с първо място в раздел „Проза“, първа възрастова група в Международния..

публикувано на 09.06.24 в 14:46

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.  Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В столицата на Сенегал -..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43