Дойде ли краят на месец август, прелетните птици тръгват на юг, въпреки все още топлото време. Пътят е дълъг и много опасен, но е жизнено важен за оцеляването на птичите видове, които зимуват в топлите страни. Това е един малко тъжен за нас хората период в годината, защото се разделяме с щъркелите, лястовичките и другите прелетни птици, с които сме свикнали да съжителстваме през летните месеци, затова ги наричаме и нашите “крилати съседи”.
Близо 240 хиляди птици прелитат всяка година над нашето Черноморие, откъдето минава един от важните миграционни пътища в Европа. Щъркелите например, трябва да изминат няколко хиляди километра до своите “зимни квартири”. Птиците от източната част на Европа минават през Босфора, след това през Суецкия канал се прехвърлят в Африка и от там стигат до най-южната точка Южноафриканската република. Част от щъркелите обаче, се отправят и на юг към Азия. Това е много труден и опасен процес, защото птиците минават през много перипетии – променящите се климатични условия, разширяващите се пустини, електропроводи, ветрогенератори. Това са част от предизвикателствата, които срещат по пътя си прелетните птици. Затова успяват само най-силните и младите птици.
„Започна миграцията на прелетните птици и в Гоцеделчевско. Това се случи още от средата на месец август, когато първите ята се отправиха към юг. Около двайсетина щъркела от Гоце Делчев и съседните общини вече отлетяха. Може би част от тях ще спрат в Гърция или в България, защото младите щъркели са все още неопитни и слаби. Знаем, че тази пролет закъсня, закъсня и пристигането на предвестниците на пролетта, така че се стигна до строежи на гнезда в средата на месец май, което е твърде късно за тях. Заради това, част от младите щъркели не са пораснали достатъчно и все още нямат добре развита мускулатура на крилете и нямат сили да тръгнат на такъв дълъг прелет“, коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП – Гоце Делчев.
Той сподели и за един нов случай на два млади щъркела в сатовчанското село Кочан. Сигналът е подаден от местните хора в събота, когато едно от малките щъркелчета пада от гнездото, но без сериозни наранявания.
„В неделя е подаден сигнал в РИОСВ – Смолян, служителите са се отзовали, но са преценили, че щъркелът ще полети сам и са го оставили в двора на един човек. Този щъркел все още не бе излетял, освен това, от гнездото пада и второто малко, отново без травми. И двата щъркела са прибрани в кметството на село Кочан. Според кмета, те са във видимо добро състояние, но са оклюмали, което означава, че може би имат някакъв проблем“, обясни Димитър Попов. Той подава втори сигнал до РИОСВ – Смолян, откъдето се отзовават и още във вторник изпращат двама служители, които взимат и транспортират малките щъркели до Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчена с Димитър Попов:
„Ще вземем мерки, така че няма да ги оставим щъркелчета. Имаме сигнали и за други пострадали птици, но най-много са сигналите за хора, пострадали от нападение на мечки. Лястовички последно взехме и ги адаптирахме тук в района. Така че, правим каквото можем за животинките да се развиват, да растат, и да са си в средата“, коментира за Радио Благоевград Кирил Граховски.
Благодарности към всички помогнали в спасяването на двата млади щъркела.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кирил Графовски:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..