Дойде ли краят на месец август, прелетните птици тръгват на юг, въпреки все още топлото време. Пътят е дълъг и много опасен, но е жизнено важен за оцеляването на птичите видове, които зимуват в топлите страни. Това е един малко тъжен за нас хората период в годината, защото се разделяме с щъркелите, лястовичките и другите прелетни птици, с които сме свикнали да съжителстваме през летните месеци, затова ги наричаме и нашите “крилати съседи”.
Близо 240 хиляди птици прелитат всяка година над нашето Черноморие, откъдето минава един от важните миграционни пътища в Европа. Щъркелите например, трябва да изминат няколко хиляди километра до своите “зимни квартири”. Птиците от източната част на Европа минават през Босфора, след това през Суецкия канал се прехвърлят в Африка и от там стигат до най-южната точка Южноафриканската република. Част от щъркелите обаче, се отправят и на юг към Азия. Това е много труден и опасен процес, защото птиците минават през много перипетии – променящите се климатични условия, разширяващите се пустини, електропроводи, ветрогенератори. Това са част от предизвикателствата, които срещат по пътя си прелетните птици. Затова успяват само най-силните и младите птици.
„Започна миграцията на прелетните птици и в Гоцеделчевско. Това се случи още от средата на месец август, когато първите ята се отправиха към юг. Около двайсетина щъркела от Гоце Делчев и съседните общини вече отлетяха. Може би част от тях ще спрат в Гърция или в България, защото младите щъркели са все още неопитни и слаби. Знаем, че тази пролет закъсня, закъсня и пристигането на предвестниците на пролетта, така че се стигна до строежи на гнезда в средата на месец май, което е твърде късно за тях. Заради това, част от младите щъркели не са пораснали достатъчно и все още нямат добре развита мускулатура на крилете и нямат сили да тръгнат на такъв дълъг прелет“, коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП – Гоце Делчев.
Той сподели и за един нов случай на два млади щъркела в сатовчанското село Кочан. Сигналът е подаден от местните хора в събота, когато едно от малките щъркелчета пада от гнездото, но без сериозни наранявания.
„В неделя е подаден сигнал в РИОСВ – Смолян, служителите са се отзовали, но са преценили, че щъркелът ще полети сам и са го оставили в двора на един човек. Този щъркел все още не бе излетял, освен това, от гнездото пада и второто малко, отново без травми. И двата щъркела са прибрани в кметството на село Кочан. Според кмета, те са във видимо добро състояние, но са оклюмали, което означава, че може би имат някакъв проблем“, обясни Димитър Попов. Той подава втори сигнал до РИОСВ – Смолян, откъдето се отзовават и още във вторник изпращат двама служители, които взимат и транспортират малките щъркели до Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчена с Димитър Попов:
„Ще вземем мерки, така че няма да ги оставим щъркелчета. Имаме сигнали и за други пострадали птици, но най-много са сигналите за хора, пострадали от нападение на мечки. Лястовички последно взехме и ги адаптирахме тук в района. Така че, правим каквото можем за животинките да се развиват, да растат, и да са си в средата“, коментира за Радио Благоевград Кирил Граховски.
Благодарности към всички помогнали в спасяването на двата млади щъркела.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кирил Графовски:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..