След като младите планинари от Петрич изкачиха 39-те планински първенци на България, в една инициатива започнала преди година, днес те вече се готвят за следващото предизвикателство - участието им в 10-тия юбилеен Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“, който се провежда традиционно в първата неделя от октомври. Тази година датата е 1-ви октомври, в 9:00 часа, всички желаещи ще се съберат в Националния парк-музей „Самуилова крепост“ и ще извървят, близо шест километровия маршрут, до петричкото село Ключ.
Според Гергана Сандъкчиева, ръководител на Клуб „Млад планинар“ и един от организаторите на похода, младите планинари все още осъзнават какво са направили през последната година, изкачвайки 39-те български планински първенци. Емоцията е много силна и със сигурност ще продължи да ги държи по време на следващото им предизвикателство, а именно, участието им в Националния туристически поход, посветен на Цар Самуил и неговите воини.
Самият поход е насочен предимно към учениците, затова и повечето участници са от различни училища не само от област Благоевград, но и от цялата страна.
„Емоцията се усеща във всяко едно училище, във всеки един клас. Към момента имаме около 300 заявки за участие, но в последствие могат да се явят и още желаещи, въпреки че срокът за записване изтече на 28 септември. Надяваме се, броят на участниците да надмине миналогодишния. Сигурно ще има много желаещи да се включат в похода най-малкото, защото тази година той е юбилеен“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева.
Тя разказа как се е родила идеята за похода преди 10 години, когато в него са участвали едва 34 човека. През годините в събитието се включват стотици ученици, родители и учители, което е и неговият смисъл. Амбицията на организаторите е да превърнат похода в най-масовата ученическа инициатива в страната.
„Вярваме, че без да полагаме големи усилия, това може да се случи, защото самият поход е в рамките само на един ден, което е лесно постижимо за много хора, дори без добра физическа подготовка. Маршрутът не е тежък, през годините сме имали участници на 70 – 80 години, както и бебета, които са носени от родителите. Така че, да си част от едно такова събитие, което да бъде най-масовото за Благоевградски район, за Югозапада или за цяла България, и да си част от тази история, в крайна сметка това, което правим ние, е да пишем личната си история“, допълни ръководителят на Клуб „Млад планинар“- Петрич.
На 1 октомври, неделя, между 9 и 9:30 часа ще започне организирането на похода, който ще тръгне от „Самуилова крепост“. След изминаването на маршута до село Ключ ще има празнична програма, организирана от местните хора. Всеки участник ще получи удостоверение за участие в похода, а всяка организирана група, ще получи грамота. Ще има награда за „най-възрастен“ и за „най-млад“ участник. Ще има и персонални награди за хората, които са участвали в похода през всичките 10 години.
„Една такава традиция се крепи на хората, които всяка година са част от нея“, допълни Гергана Сандъкчиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..
Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..