Безплатни прегледи се проведоха в Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ от 30 октомври до 3 ноември, които бяха насочени към пациенти, диагностицирани с диабетна ретинопатия и макулна дегенерация, свързана с възрастта.
В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Наталия Боцевска обобщи резултатите от прегледите, информира слушателите за двете социалнозначими очни заболявания и постави акцент върху важната роля на профилактиката, грижата за очите и навременните прегледи.
„Бяха прегледани около 40 пациенти, около 30% от прегледаните бяха с установена диабетна ретинопатия, около 30% с макулна дегенерация, а останалите пациенти бяха със зрителни смущения, катаракта и глаукома.
Макулната дегенерация е свързана с възрастта. Това е социалнозначимо заболяване сред възрастните хора, докато диабетната ретинопатия се среща при пациенти от различна възраст с установен диабет. Макулната дегенерация е с две форми – суха и влажна. Влажната форма е по-неблагоприятна, с по-агресивен ход и по-сериозно засяга зрението на пациентите. Тя е на трето място за необратима загуба на зрението след катарактата и глаукомата в световен мащаб. Лечението на влажната форма е медикаментозно. Прилагат се интравитрални инжекции в окото и целта им е да се подсуши ретината, да се подсуши макулата и да спадне този оток, защото при оток в областта на макулата зрението много сериозно се променя“ – посочи д-р Боцевска. По думите и диабетната ретинопатия може да засегне всички възрасти. Много от пациентите са в работоспособна възраст. Заболяването уврежда периферните кръвоносни съдове от повишените нива на кръвната захар, към които са много чувствителни. Увреждат се кръвоносните съдове, от там и ретината. Това е причина да се стига до промяна в зрението. Възможни са промени като оток в макулата, кръвоизливи, което е проблем. Първите признаци е възможно да не бъдат забелязани от пациентите, ако проблемът е в едното око. Най-честите симптоми са замъглено зрение, възможно е да виждат предметите изкривени, да имат зрителни смущения.
„При макулната дегенерация за съжаление се уврежда макулата – тази част от ретината, която отговаря за централното зрение. Тя е около 1 кв. мм от цялата повърхност на ретината. Увреди ли се нервна тъкан, възстановяване няма. Но при макулната дегенерация лечението е насочено, за да не прогресира заболяването и пациентът да има по-нормален начин на живот.
При диабетната ретинопатия златният стандарт е лазерното лечение и интравитралните инжекции, които са за отока на макулата. Но най-важното при хората с диабет е най-напред да се възстанови нормалното ниво на кръвната захар“.
Специалистът-офталмолог коментира и появата на „мушици“ в окото. „Това е свързано с отлепване на стъкловидното тяло. Очната ябълка е изпълнена с гел, прозрачна структура, което ние наричаме стъкловидно тяло. При хора над 55 години това стъкловидно тяло се отлепва от ретината и на мястото, където се е отлепило, в стъкловидното тяло се образува мътнина, която плува наляво-надясно и много добре се вижда на бял фон и на силна светлина. Среща се често при хора с късогледство. Опасен признак е, когато се появят и „светкавици“, а това означава незабавна връзка с офталмолог, защото е възможно отлепване на ретината, което е много сериозен проблем“ .
Офталмологът д-р Боцевска препоръча редовни профилактични прегледи за хора над 55-годишна възраст – поне 2 пъти в годината, за да бъде направен обстоен очен преглед.
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..