Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Васил Яблански:

Новият подход за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрената става намалява изпитанието за пациентите

2
Снимка: Проф. д-р Васил Яблански дм

Проф. д-р Васил Яблански дм – водещ гръбначен и ортопедичен хирург и началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Токуда“, въведе нов протокол за ранно възстановяване при операция за смяна на тазобедрена става. Какви са предимствата за пациентите и с какво е по-различен от стандартния подход при този тип хирургични интервенции – това беше темата за разговор в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

От 1 януари 2024 г. проф. Яблански стана единственият български гръбначен и ортопедичен хирург с асоциирано членство в Scoliosis Research Society (SRS) - водещото световно дружество за изследване на гръбначния стълб, членството, в което е възможно само за утвърдени представители на медицинската професия, със съществен принос в развитието на изследванията на сколиоза и свързаните с нея гръбначни деформации.

„Ендопротезирането или смяната на тазобедрена става се извършва при пациенти, които вече имат напреднали заболявания и разрушаване на тазобедрената става. Като операция само по себе си вече е доста рутинно и разпространено в ортопедичната практика почти в цяла България. Но в нашето желание да подобрим грижата за тези пациенти, които преминават през подобна хирургична интервенция – тъй като моите наблюдения сочат, че в пациентите има страх, звучи като нещо доста страшно и  предизвикателно – въведохме протокол за подход при подобни операции. В някои страни от Западна Европа и САЩ, той дава възможност на колегите ми там да извършват тази операция почти в един ден. Пациентът се приема, оперира и вечерта си е в къщи – до такова ниво е достъпна и добре приета от пациентите“.

  Проф. Яблански посочи комплекса от дейности, въведени в практиката:

  •    Преминава се  близо до мускулите, без да се увреждат. Като  резултат – възстановяването на пациента и болката след операцията е много по-малка.
  •    Малък разрез, който  се прави от години, но и това е предимство.
  •     Без нуждата от кръвопреливане на пациента, като се предприема венозно вливане на специални вещества, които редуцират кървенето по време на операцията.          Както и инфилтриране на полето с медикаменти, които понижават значително кървенето и по този начин пациентите нямат нужда от кръвопреливане.
  •     Много по-добър контрол на болката при пациентите, по-адекватно обезболяване. По време на операцията се инфилтрира оперативното поле, чието действие продължава часове след операцията. Усещането на пациентите за болка е изключително ниско и добре се възприема.
  •     Използват се най-съвременни импланти, които са от последно поколение и  са по-подходящи за такива малки разрези.
  •     Започва се ранна рехабилитация. Пациентът се изправя още същия ден след операцията.


  По думите на проф. Яблански в деня  след операцията рехабилитатор „изправя“ оперираните пациенти, които  ползват помощно средство, за да преодолеят страха и да имат опора. В деня след операцията самостоятелно се изправят, ходят и изкачват стълби. Не са необходими предпазни мерки, свързани с положението на краката при сядане. Операцията по този нов протокол дава възможност пациентът да постигне абсолютна самостоятелност преди изписването от болницата.

  Пълното възстановяване на пациентите настъпва след 1 месец. „След 1 месец даваме разрешение на пациентите да карат кола, ако усещат, че имат доверие на крака, за да реагират при определени ситуации,  разрешаваме  свободно натоварване  и ходене“.

  Водещият гръбначен и ортопедичен хирург бе категоричен, че е огромна разликата при операции, извършени по този нов протокол и при стандартния подход и тя е в полза на пациентите. Той посочи и причините, поради които се стига до смяна на тазобедрена става. „Първата причина е коксартрозата – възрастово обособено износване на ставата. Немалка част са пациентите обаче, които развиват определени заболявания в областта на тазобедрената става. Като пример мога да посоча асептична остеонекроза на бедрената глава, което се развива и при по-млади хора, дори и при съвсем млади. За съжаление през последните 1-2 години се забелязва нарастване на такива случаи, тъй като една от възможните причини за появата на това заболяване е прекомерното използване на кортизонови препарати. При ковид пандемията те бяха основна съставка при комплексното лечение при тежко състояние на пациенти. И може би като резултат на това все повече пациенти имаме с асептична некроза – млади хора.“






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Събуди деня“ с Латинка Павлова

Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..

публикувано на 26.11.24 в 05:00

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29