Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балин Балинов: В Словения видях в най-чист чист вид примери за зелен енергиен преход

Република Словения е с население от около 2,1 милиона души. До 1991 година страната е част от  Югославия. Днес е  член на ЕС, НАТО и сред основателките на инициатива „Три морета“. По БВП на глава от населението  е на първо място сред славянските държави.

В началото на август 2023 година от зелен рай Словения се превърна в кален ад, след като понесе огромни щети от опустошителни наводнения, засегнали 60% от нейната площ. Загинаха хора, а материалните загуби се оценяват на 5 милиарда евро, разказа за Радио Благоевград Балин Балинов от „Грийнпийс България“ и подчерта, че хората, загубили домовете си, са поискали да ги построят отново на същото място, въпреки рисковете екологичната катастрофа да се повтори. Освен това, тази екстремна ситуация в страната е подновила разговорите за последиците от климатичните промени и за необходимостта от по-добри мерки за адаптация към тях.

 Балин Балинов сподели историята на ТЕЦ „Тръбовле“, закритата през 2016 година и за това, как наследената от нея площадка с депонирани повече от 8,7 милиона тона пепел и шлака е рекултивирана отлично и върху нея вече действа нова енергийна мощност – най-голямата фотоволтаична електрическа централа в страната, която покрива нуждите от енергия на 800 домакинства. „Това за мен е в най-чист вид енергийният преход. Така изглежда той в този стар въглищен регион в Словения. Там, където много дълго време са събирани вредните отпадъци от работата на въглищната централа, сега е построена фотоволтаична“. Освен постигнатия екологичен, здравен и икономически ефект, районът е запазил и славата си за място с уникални символи: към все още най-високия комин в Европа на вече неработещата централа,  прибави и най-големия соларен парк за Словения.

Като пример за различните пластове на енергийния преход, Балин Балинов посочи и опита на малката община Айдовшчина, където местната власт, гражданите и националната електрическа компания създават своеобразна енергийна общност и с обединени усилия разполагат панели върху покривите на няколко обществени сгради - училища, детска градина и футболен стадион. „Това, което ние отправяме като послание вече години наред – гражданското участие в енергийната система, за нейната децентрализация, за отварянето на все повече и по-малки производители на енергия за собствени нужди  - то вече се случва и у нас. Законодателството лека-полека се променя в посока да облекчава хората. Имаме вече примери за енергийни общности в България, те ще стават повече, сигурен съм“.

Цялото интервю с Балин Балинов чуйте в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39