Република Словения е с население от около 2,1 милиона души. До 1991 година страната е част от Югославия. Днес е член на ЕС, НАТО и сред основателките на инициатива „Три морета“. По БВП на глава от населението е на първо място сред славянските държави.
В началото на август 2023 година от зелен рай Словения се превърна в кален ад, след като понесе огромни щети от опустошителни наводнения, засегнали 60% от нейната площ. Загинаха хора, а материалните загуби се оценяват на 5 милиарда евро, разказа за Радио Благоевград Балин Балинов от „Грийнпийс България“ и подчерта, че хората, загубили домовете си, са поискали да ги построят отново на същото място, въпреки рисковете екологичната катастрофа да се повтори. Освен това, тази екстремна ситуация в страната е подновила разговорите за последиците от климатичните промени и за необходимостта от по-добри мерки за адаптация към тях.
Балин Балинов сподели историята на ТЕЦ „Тръбовле“, закритата през 2016 година и за това, как наследената от нея площадка с депонирани повече от 8,7 милиона тона пепел и шлака е рекултивирана отлично и върху нея вече действа нова енергийна мощност – най-голямата фотоволтаична електрическа централа в страната, която покрива нуждите от енергия на 800 домакинства. „Това за мен е в най-чист вид енергийният преход. Така изглежда той в този стар въглищен регион в Словения. Там, където много дълго време са събирани вредните отпадъци от работата на въглищната централа, сега е построена фотоволтаична“. Освен постигнатия екологичен, здравен и икономически ефект, районът е запазил и славата си за място с уникални символи: към все още най-високия комин в Европа на вече неработещата централа, прибави и най-големия соларен парк за Словения.
Като пример за различните пластове на енергийния преход, Балин Балинов посочи и опита на малката община Айдовшчина, където местната власт, гражданите и националната електрическа компания създават своеобразна енергийна общност и с обединени усилия разполагат панели върху покривите на няколко обществени сгради - училища, детска градина и футболен стадион. „Това, което ние отправяме като послание вече години наред – гражданското участие в енергийната система, за нейната децентрализация, за отварянето на все повече и по-малки производители на енергия за собствени нужди - то вече се случва и у нас. Законодателството лека-полека се променя в посока да облекчава хората. Имаме вече примери за енергийни общности в България, те ще стават повече, сигурен съм“.
Цялото интервю с Балин Балинов чуйте в звуковия файл.
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..