Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селският туризъм и потенциалът на малките населени места

Развитието на селския туризъм и възможностите, които дава за икономическото развитие на малките населени места е темата, която неведнъж се представя в рубриката „Туризмът в действие“ на Радио Благоевград. Често пъти се оказва, че не напудрените реклами, а задълбочените материали на журналисти и писатели-пътешественици разкриват красотата, природните и културни дадености,уникалността на родните традиции и обичаи и перспективите за развитието на туризма в различните райони в нашата страна.

 Един от тези прокламатори с визия за развитието на българските села като атрактивни дестинации е журналистът и писател Антоаенета Титянова. Тя е инициатор и организатор на множество културни събития в разлчни краища на страната, защото вярва, че в малките населени места има огромен потенциал, който да ги възроди и да ги превърне в привлекателни места за фестивален, кулинарен и селски туризъм.   „По медиите ни залива поток от едностранна негативна информация за обезлюдяването на българските села и как никой не живее в 205 от тях. Но това е малка част от 4999 села на територията на страната ни. Вълнуват ме селските оазиси в туризма от тези 5 000 села, които надвишават 20 пъти броя на всичките градове в България“ – така започва статията на дългогодишния журналист и общественик Антоаенета Титянова, която получи годишната награда на Министерството на туризма за публикацията ѝ „Огромнят потенциал на селския туризъм в България”.

И още за възможностите за развитието на селата от разговора на Агнес Манова с журналиската Антоанета Титянова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52