В края на миналата седмица, по време на извънредно заседание на ОбС - Благоевград бе гласуван и одобрен бюджета на Благоевград за 2024г. 36 местни парламентаристи подкрепиха финансовата рамка, против бяха двама. Нямаше въздържали се.
Общинският съветник Димитър Урдев коментира темата в ефира на Радио Благоевград. “Бюджетната процедура е следвала всички стъпки, които са разписани в закона - публично обсъждане, представяне на всички заложени политики, обсъждане в комисии, становища на различни граждани и организации, но не това е най-важното. Много граждани се свързаха с мен и ме питаха за този общински дълг, който с решение на ОбС бе увеличен от 20 на 40 милиона лева. Необходимо е да се направи анализ на причините, довели до сегашното финансово състояние на общината, на размера на задълженията, както и какъв е успешният изход от ситуацията.“
Според анализа на Димитър Урдев, до голяма степен това е заради начина, по който функционира и работи общинската администрация.
“Всеки път Общинският съвет гласува правото на кмета еднолично да прави промени в бюджета, да кандидатства по проекти, каквито той намери за добре и при условия, които смята за добри. Практиката показва, че нужното решение от местния парламент се търси в последния момент и като извънредна точка, което отнема възможността за каквато и да е ангажираност от негова страна като орган на местното самоуправление.”
Друг голям проблем според Урдев е лошото планиране на бюджета. “Всяка година той се планира при свръхочаквания за изпълнението на приходната част и въз основа на това разходната част. Какво се случва когато нямаш буфер, който да поеме неизпълнението на приходите? Няколко пъти Методи Байкушев похвали дирекция “Местни данъци и такси” за високата събираемост. И това вероятно е така. Проблемът е, че когато имаш 95-96% събираемост от очаквани 35-40 милиона лева, ти на практика реализираш дефицит в размер 1,2 - 2 милиона лева годишно.”
Чуйте коментара на Димитър Урдев.Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..