Скътаното в полите на красивата планина Беласица село, носещо нейното име, привлича все по-голям туристически интерес. В това е категоричен кметът Велик Филчев, според когото, там се намира, единствената действаща в област Благоевград воденица.
“Ние я приемаме тази воденица като даденост, нещо, с което сме свикнали. В последно време тя се използва повече като чели за атракция на ученици, млади и не толкова млади, за да видят нещо подобно. В селото това е единствената воденица, мисля че е единствената и в област Благоевград. Като гледам интереса през последните няколко месеца мисля, че е една от малкото работещи в цяла България. Това е нещо, за което не се бях замислял, че професията на воденичаря, на мелничаря, е една от замиращите в България”, коментира за Радио Благоевград кметът на село Беласица Велик Филчев.
Собственикът на воденицата е Георги Балджиев, който притежава документи, според които, мелницата е на около 150 години. Наследил я е от неговия прадядо.Съоръжението е леко модернизирано, тъй като в момента работи и с вода и на ток, за да е по-ефективно.
“Наистина е нещо любопитно, което трябва да бъде запазено и съхранено, но е необходимо мястото около воденицата да бъде почистено и облагородено, за да е по-безопасно и атрактивно за туристите. Идват хора от цяла България, ученици на “зелено училище”, идват хора от Варна и от Добрич за да я видят. Местните хора я приемат за даденост, а останалите искат да я видят като атракция”, допълни кметът на село Беласица.
Това не е единствената забележителност в района. В съседство на мелницата се намира черквата “Свети Пророк Илия”, която е може би една от най-старите в България. Тя се поддържа от дарения на хора от цялата страна, които я посещават през цялата година. Храмът е наистина много красив, облагороден и поддържан, като основната заслуга е на отец Борис.
Под черквата се намират основите на старото училище. Впоследствие, в центъра на селото е направена новата сграда на Основно училище “Христо Ботев”. Преди две години школото е затворено, заради липса на ученици и финанси. Но, има идея сградата на затвореното училище да бъде превърната в музейна сбирка.
“В момента ръководството на Община Петрич подготвя проект, за ремонт, модернизация и преустройство на сградата на училището, която да се използва пак за културна дейност, под формата на филиал на Общинския исторически музей в Петрич. Предстои окончателното изработване на проекта тази година и входирането му. Много се надявам той да бъде одобрен и ако това се случи, се надявам това да бъде първото от закритите училища в страната, които няма да бъдат разграбени и продадени. Това е нещо хубаво, така ще се запаят и сградният фонд и земята, и най-старото училище в община Петрич ще бъде запазено. Ще се създадат нови работни места, има много ползи и разчитам че нещата ще се случат”, каза още с надежда кметът на петричкото село Беласица.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Велик Филчев:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..