Кампания по залесяване на различни дървесни видове организират доброволци и кметството в петричкото село Коларово, по повод предстоящата Седмица на гората.
Идеята е, около алеята при влизането в Коларово, да бъдат засадени различни дървесни видове и храсти, които да облагородят мястото, предпочитано от местните хора за разходка и релакс.
„Нарекохме Кампанията „Да вдъхнем нов живот“ и мисля, че името си идва със самата идея. Защото мястото, което ще бъде облагородено, ще събере желанието на жителите на село Коларово и на институциите, да дадем един нов шанс за живот на малките населени места и на гражданското общество да бъде по-активно в подобни кампании. Това е една гражданска инициатива, защото от дълго време тази алея, която ще бъде озеленена, очаква да й вдъхнем нов живот и тя да продължи да изпълнява своите функции“, съобщи за Радио Благоевград Кристина Ръжданова, председател на Фондация „Проект Бранище“, заместник-председател на Сдружение „Български щит“ и един от инициаторите на кампанията.
Според нея, целогодишно жители и гости на село Коларово се разхождат по тази алея и е редно тя да бъде облагородена, така както заслужава.
„След залесяването, ще се разкрие една невероятна гледка към планина Беласица, така че, всеки, който влиза в село Коларово откъм Петрич, ще види една прекрасна алея на входа на селото“, категорична е Ръжданова.
Кампанията е подкрепена не само от местните хора, но и от кмета на село Коларово Евгени Мицков, от Дирекцията на Природен парк „Беласица“ и от разсадник в София, който ще дари 30 броя дървесни видове, основно чинари и три вида храсти.
„Стартът на кампанията ще бъде даден на 21 март на алеята в село Коларово, от 10 ч., ще очакваме всички, които имат желание, да се включат в залесяването. Ще им бъдат осигурени всички необходими материали като ръкавици и други, но най-вече да си носят доброто настроение и усмивките, защото на 21 март ще посрещнем пролетта. Какъв по-хубав начин от това да посрещнем пролетта с тази инициатива“, коментира още Кристина Ръжданова.
Тя съобщи, че Фондация „Проект Бранище“ е един от организаторите и на Националния конкурс за детска рисунка „Кестеновите гори и техните обитатели“, който се провежда съвместно с Дирекцията на Природен парк „Беласица“.
„Още от миналата година, заедно с Дирекцията на Природен парк „Беласица“, стартирахме една кампания за популяризиране на кестена и кестеновите гори, която представляваше засаждането на кестенови ядки с цел да бъдат отгледани кестенови фиданки, които съответно да бъдат засадени. Кампанията имаше голям успех, тъй като ние посадихме първите кестенчета, които столичната 136 детска градина ни дариха. Така, в село Коларово, посадихме първите, вече отгледани, 6 кестенови дръвчета. Заедно с Природен парк “Беласица” решихме да направим продължение на тази чудесна кампания с този конкурс“, коментира още председателят на Фондация „Проект Бранище“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Кристина Ръжданова:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..