В Наредбата за прием в детските градини и ясли в Благоевград не са регламентирани дейностите по прием на деца със специални образователни потребности. По този начин родителите не могат да ползват правото си на самостоятелен критерий за предимство при прием в тези заведения. В документа липсват и текстове по отношение на приема на децата с хронични заболявания, не е изчистен и въпросът с правото на прием на децата на бежанци.
Това заяви в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по култура, образование и вероизповедание в ОбС-Благоевград.
Приемът в детски градини и ясли ще започне на 1 април, а в момента все още върви общественото обсъждане на проектонаредбата, която трябва да уреди и изясни целия процес – от подаване на документите до финала на записването на децата.
„Обсъждането е до 26 март, като аз съм изготвила предложение по текстове на този документ. Липсват много текстове, които са важни за родителите, но най-сериозният пропуск е отсъствието на текстове, които уреждат приема на децата със СОП. Освен това в документа се залагат правомощия само на родителите, но не и настойниците в целия процес“, подчерта Валеова. Тя попита и защо срокът за заповед на кмета на общината за броя на групите и броя на децата в тях е даден за 30 март, а не в началото на всяка календарна година.
„Така че освен изчистване на критериите по отношение на адрес и на проблеми, които съм успяла да потърся в подобни наредби на други общини, съм се опитала да обхвана най-сериозните проблеми, така че влизайки в сила на този документ, родителите да имат спокойствието, че децата им ще бъдат приети без проблеми и ще бъдат информирани още в началото какво ги очаква“, увери общинският съветник.
Още от казаното от Василиса Валеова по темата може да чуете в прикачения линк:
Валеова коментира и предложението на общинска администрация да преструктурира общинските културни звена в културни институти. Промяната ще засегне Биг Бенд – Благоевград, Градската художествена галерия, Камерна опера и Ансамбъл „Пирин“.
„Предложението беше много обстойно дебатирано на заседание в нашата комисия. Идеята е добра по отношение културните организации, които са с бюджет от Община Благоевград. До този момент те бяха второстепенен разпоредител като едно общо юридическо лице. Сега предложението е да им се даде бюджетна самостоятелност“, коментира Василиса Валеова, която е бивш кмет по образованието и културата в Благоевград.
Тя разказа, че на заседанието на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС са поканили ръководителите на засегнатите общински културни звена и цялата дискусия може да се гледа онлайн.
„Опасения изрази ръководителят на Биг Бенд - Благоевград, тъй като в тази общинско културно звено има само изпълнители музиканти. Там няма администратор, който да подпомага евентуалното управление на самостоятелен бюджет, както и кандидатстването за допълнително финансиране с проекти. Общината в лицето на кмета Методи Байкушев, се опита да убеди ръководителите, че общинската администрация ще им помага, ще има хора, които ще съдействат. Беше даден пример с общински бендове в цялата страна и нито един от тях не е самостоятелно юридическо лице.
Изникнаха много въпроси – как тези културни институти ще делят комуналните разходи за сградите, в които не са единствени ползватели“, допълни Василиса Валеова.
Още може да чуете тук:
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..