Метанът продължава да нараства в глобален мащаб, той е вторият по значение парников газ, отговорен за около 1/3 от повишението на глобалната температура. Най-съществени са емисиите в земеделието и енергийният сектор, както и от гниещи отпадъци.
„Има цел за намаляването им с 30% до 2030 година, подписана още през 2021 година в Глазгоу в рамките на глобалното споразумение за ограничение на емисиите от метан и тази цел остава актуална“, посочи в интервю за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“. Той съобщи, че на европейско ниво съвсем скоро ще влезе в сила регламент за ограничаване на емисиите от метан, България също ще е задължена да го спазва и това е стъпка в правилната посока. „При него има ограничения за емисии от течове, забрани за изгаряне на газ на факел, както ограничения при емисии от внос, но като цяло има и доста слабости, тъй като мерките от регламента първо няма да влязат в сила веднага и най-важното – липсва обща цел за намаляване на емисиите на метан в ЕС“, коментира екологът.
Той напомни, че на 4 март 2024 година бе изстрелян нов метанов спътник, който с безпрецедентна до сега точност ще проследява емисиите на метан по света. Това се дължи на Фонда за защита на околната среда. „Все пак имаме частичен повод за оптимизъм, от гледна точка на законодателството, за което споменахме и скоро ще можем доста по-лесно да проследяваме емисиите на метан“, коментира Николай Петков.
Цялото интервю с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..