Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Христо Вълков:

Възпалителните чревни заболявания засягат предимно млади българи

Безплатни консултации за възпалителни чревни заболявания в ИСУЛ през месец май

Безплатни консултации за пациенти с хронични възпалителни чревни заболявания ще се провеждат от 7 до 31 май т.г. в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Май е Световният месец за борба с този тип заболявания.

  С термина ХВЧЗ се означават група заболявания на храносмилателния тракт, най-разпространени от които са Болест на Крон и Улцерозен колит.

  Прегледите ще се осъществяват в Клиниката по гастроентерология от 8:30 до 14:00 часа всеки работен ден след предварително записване на тел. 02 94 32 618 /между 9:00 и 14:30 ч/, публикуван на официалния сайт на болницата.

  В предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Христо Вълков – гастроентеролог, коментира характерните особености на Болестта на Крон и Улцерозен колит.

  „Денят на възпалителните чревни заболявания е 19 май и се отбелязва от 2010 година в над 50 държави по света. Основната цел за отбелязването на този ден, е да се опитаме да подобрим качеството на живот на тези пациенти. Да има по-голяма осведоменост сред хората за съществуването на двете заболявания. Клиниката по гастроентерология на ИСУЛ е с изключително утвърден опит в областта на диагностиката, лечението и проследяването на ВЧЗ, затова решихме да провеждаме през целия месец май профилактични прегледи, а не само на 19 май. По този начин ще се опитаме да достигнем до повече хора и да им помогнем. Консултациите са насочени основно към две групи пациенти – които са с доказан УК и БК, като при тях ще се обсъди терапия и необходимостта от нови изследвания. Другата група пациенти – тези, които са със симптоми, характерни за ВЧЗ, но без поставена диагноза. Такива симптоми са хроничната диария, коремни болни с голяма давност, наличие на кръв и слуз в изпражненията, болезнено ходене по голяма нужда, ходенето по голяма нужда през нощта.“


  Проф. Борислав Владимиров, началник на Клиниката по гастроентерология с част от екипа си

 За прегледите не се изисква направление. Добре е пациентите да носят цялата си налична документация. При необходимост те ще бъдат запланувани за хоспитализация с цел безплатна допълнителна диагностика и провеждане на лечение.

  Д-р Вълков посочи, че към момента близо 5 милиона души по света са диагностицирани с ВЧЗ, като през последните десетилетия се отчита увеличаване на честотата на УК  и БК в световен мащаб. България в момента вероятно се намира във фаза на повишаваща се честотата на новодиагностицираните пациенти с ВЧЗ. Това се дължи на добрата осведоменост на лекарите за УК и БК, наличието на съвременна медицинска  апаратура и лесния достъп на пациентите до медицински специалисти. „Многократно сме коментирали, че в България липсва регистър на пациентите с ВЧЗ. В момента подобно на развитите страни се опитваме да изградим национален регистър за пациентите с УК и БК чрез дигиталната платформа  UR-CARE към Европейската Крон и колит организация, което със сигурност ще подобри ежедневната грижа за пациентите, тяхното проследяване и ще повиши ефекта от лечението“.



   Въпреки непрекъснатите проучвания, точната причина за появата на Улцерозен колит и Болестта на Крон е неясна към момента. Значение имат генетичните фактори, фактори на околната среда, неправилен имунен отговор, нарушение на микробиомата в червата. Храна, богата на плодове, зеленчуци и омега-3 мастни киселини се свързва с намален риск от развитието на двете заболявания. Свръхобработената храна и хранителните емулгатори се асоциират с повишен риск от развитието на заболяванията. Редовната употреба на контрацептиви, ацетил-салицилова киселина, също потенциално се свързват с появата на Болестта на Крон. Тютюнопушенето е един от факторите, които се асоциират с повишен риск от развитието на БК, както и има връзка между тютюнопушенето и по-тежкото протичане на това заболяване. „Двете заболявания засягат предимно млади хора и оказват неблагоприятно въздействие върху тяхното физическо и психологическо състояние и нерядко водят до ограничаване на социалните им контакти. В наше проучване установихме средна възраст на диагностицираните с УК на 39 години и 34 години на БК“.

  Гастроентерологът коментира, че от изявите на първите симптоми до поставянето на диагнозата УК и БК пътят може да бъде много дълъг  - от месеци до няколко години. Забавянето на диагнозата на БК е значително по-голямо от това при УК. Това налага лекарите да запознават хората с тези заболявания и да се мисли в тази насока, когато провеждат гастроентерологични консултации, тъй като ранното откриване на ВЧЗ се свързва с по-малко усложнения. Често при млади хора с гастроинтестинални симптоми като коремни болки, диария, се прибързва с поставянето на диагнозата  синдром на дразнимото черво. Задължително е обаче при тези хора да се изключат редица други заболявания, включително и ВЧЗ преди да се постави  диагнозата синдром на дразнимото черво.


  По отношение терапевтичните подходи при лечението на ВЧЗ д-р Христо Вълков посочи, че България не отстъпва по нищо на западноевропейските страни, свързано с диагностиката, оценката, лечението и проследяването на тези заболявания. „През последните години терапията при ВЧЗ в страната ни се подобри значително – към  новите терапевтични възможности се отнася биологичната терапия и така наречените лекарства с малки молекули. Терапията е безплатна за пациентите и се отпуска от НЗОК. Основната и цел е да се контролират симптомите на пациентите, да се постигне ремисия и да се предотврати появата на усложнения. В Клиниката по гастроентерология сме изработили добре утвърдени алгоритми за диагностика, лечение и проследяване на пациентите с УК и БК. Изградили сме мултидисциплинарен екип, в който са и колеги от коремната хирургия, образни диагностици и патолози“.

  Специалистът заяви, че има връзка между хроничните възпалителни чревни заболявания и развитието на колоректален карцином спрямо общата популация. Особено рискови са  пациенти с давност на заболяването над осем години, като те подлежат на скрининг за рак на дебелото черво. „В мое лице беше защитен дисертационен труд за профилактиката на колоректален рак при пациенти с ВЧЗ като успяхме да установим честотата както на колоректалния рак при тези пациенти, така и на предраковите лезии при тях. Успяхме да открием рисковите фактори, за да предскажем кой пациент ще има повишен риск от колоректален рак. Усилената ни работа в това направление продължава и към момента, като правим и оцветяване на червото чрез багрила, или т.нар. виртуално оцветяване за откриване на ранни предракови формации по дебелото черво. Разполагаме и с изключително иновативен апарат от последно поколение, който ни позволява в реално време чрез увеличение 500 пъти правилно да характеризираме дадена лезия.“




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Най-опасни са ужилванията от стършели и пчели

Лятото е сезонът, в който повече време сме сред природата – разходки в парковете, походи в планината, пикници, риболов. Това повишава риска от ухапване или ужилване от насекоми като оси, пчели, комари, стършели, които са най-активни през този сезон. И ако за някои от пострадалите това може да създаде определен дискомфорт, то за други това може да..

публикувано на 21.06.24 в 12:31

Защитавайте кожата си през лятото с подходящи слънцезащитни продукти

Независимо дали сме на море, планина, или в басейна – слънчевите лъчи освен хубавите летни емоции и приятния загар, който ни дават, влияят върху състоянието на кожата ни.  Как слънцето влияе върху човешката кожа и кои са правилните навици и специфичните грижи, за да избегнем негативните ефекти? Коментира ги в предаването „Здравен компас“ на..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Безплатни прегледи за туберкулоза в цялата страна

От днес до 21 юни ще се извършват безплатни прегледи за туберкулоза в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването. Те ще се провеждат в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове. Инициативата е част от кампанията "Седмица на отворените врати", която се организира в изпълнение на..

публикувано на 17.06.24 в 10:57

Доброволното кръводаряване трябва да се популяризира и насърчава

На 14 юни 2023 г. в целия свят отново ще бъде отбелязан Световният ден на кръводарителя. Официално обявен още през 2005 г. от Световната здравна организация за годишно събитие, денят предоставя специална възможност да се отдаде почит и да се благодари на доброволните кръводарители по света и да се привлече вниманието на обществеността към една от..

публикувано на 14.06.24 в 09:00

При мигрена – потърсете невролог, не се самолекувайте

Мигрената е едно от най-често срещаните заболявания в света, засягащо повече от 10% от общото население. Което означава, че един на всеки седем души страда от мигрена. Признаци, симптоми, причини, терапевтични подходи при лечение на мигрена – темата коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград неврологът д-р Иван..

публикувано на 07.06.24 в 11:43

Безплатни прегледи за множествена склероза в Благоевград

В Световния ден за борба с множествената склероза – 30 май, от 10:30 до 17:30 ч. – зала 5 в  сградата на Община Благоевград се провеждат безплатни профилактични прегледи от водещи специалисти в различни области. Инициативата е на Сдружение „МС СВЯТ“ със съдействието на общинската администрация. През целия ден експерти от няколко области в..

публикувано на 30.05.24 в 14:03

Безплатни прегледи за множествената склероза в Благоевград

В световния ден за борба с множествената склероза 30.05.2024 г. от 10.30 до 17.30 в Зала 5, в сградата на Община Благоевград, по инициатива на Сдружение „МС СВЯТ“ и съдействието на Община Благоевград, ще бъдат извършвани безплатни профилактични прегледи от водещи специалисти в различни области. Инициативата събира експерти от няколко области в..

публикувано на 29.05.24 в 10:57