Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече дами искат да усвоят тънкостите на пчеларската професия

27 са курсистите, които тази година усвояват тънкостите на пчеларската професия, в първия и единствен засега у нас, Пчеларски университет. Тазгодишният цикъл на обучение започна в началото на годината и приключи миналата събота. За да се стимулират начинаещите пчелари се предлагат и стипендии, те са общо 10 за този сезон, има и 5 награди за студентите с най-високи постижения. Пчеларският университет функционира вече трета година и е създаден от платформата „Истински мед“, чиято мисия е да подкрепя българските пчелари и да помага на хората да се сдобият с чист мед с доказан произход.

„През университета вече са минали около 300 души, които са били образовани от нашия екип, за да бъдат пчелари. Разликата в нашата програма е, че освен, че курсът и е хибриден, достъпът до знания е максимално улеснен, чрез видео уроци и онлайн сесии с лекторите. Освен това, ние се стремим да дадем знания за това, как да се реализира продукцията по оригинален начин, как да маркетираме продукцията си, как да се справим с регулаторната рамка. Общо взето, искаме да образоваме хората не само как да гледат пчели, а и да ги сблъскаме с реалния свят, там където искаме да решим проблемите с пчеларството“, коментира за Радио Благоевград Сергей Петров, създател на Платформата „Истински мед“ и главен преподавател в Пчеларския университет.

По повод Световния ден на медоносната пчела, той сподели изненадващ факт, а именно, че повече от половината курсисти са дами, което се оказва неочаквано за организаторите на проекта.

„Ние, пчеларите, имаме една вътрешна шега, че това е елитът на аграрната икономика и може би добре са се ориентирали дамите. Най-вероятно това е свързано с факта, че да си пчелар, трябва преди всичко да си тактичен, последователен и систематичен по начина, с който се отнасяш към пчелите. Това е един отрасъл в селското стопанство, в който жените могат да доминират. Все пак имаме „пчела майка“, а не „пчела баща“, допълни Сергей Петров.

Новото в образователната програма на Пчеларския университет са иновативните методи на преподаване, които създават една гъвкава програма за обучаващите се. Цялата теоретична част се преподава онлайн, чрез видео уроци, а практическата част се случва на живо и със записи на практическите занимания, които могат да бъдат изгледани по-късно във  времето. 

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Сергей Петров:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Фотопортрет на Иван Гарванов от Иван Карастоянов. Източник Държавна агенция „Архиви“

Иван Гарванов: с рицарска прямота и твърдост

"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство  в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..

публикувано на 01.12.24 в 20:36

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Брайл ФМ навърши 10 години

Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от  група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..

публикувано на 01.12.24 в 15:00
Георги Рупчев

Георги Рупчев с "Голямата земя"

Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..

публикувано на 01.12.24 в 12:14

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39