Любознателните малчугани от 1 г клас на 8 СУ „Арсени Костенцев“ вече имат богати познания за буквите, но и за дивата природата. Още в началото на учебната година първокласниците обещават на своя начален учител Гергана Баркова, че искат и ще бъдат природни изследователи. В студиото на Радио Благоевград Коци, Ники, Лени и Ангел разказаха какво са научили за дивата природата, като зад всяка буква има знание за редки растения, диви гъби, защитени животни.
Началният учител Гергана Баркова с вълнение обясни, че чрез този иновативен подход на обърната класна стая, на учене чрез театър, но и на интегриране във всеки предмет на екологичното възпитание, децата ще имат отговорно отношение към природата.
„През учебната година интегрирах темата за екологичното възпитание и във всеки един от учебните часове по Български език изучавахме звукове и букви и ги свързвахме с различни животни и растения (повечето, от които защитени видове и абсолютно непознати за децата в тази възраст), по математика, често събирахме и изваждахме, учейки и за природата“, каза още началната учителка Гергана Баркова.
Тя използва новаторски методи в обучението на малчуганите.
„Така с малките ученици създадохме своя Дива азбука, която ще представим пред нашите гости на Празника на буквите и ще покажем, че децата в първи клас могат да научат много повече, когато са обединени от една обща идея и кауза и когато часът е достатъчно завладяващ и интересен“, разказа още начанлният педагог.
Завършващите първокласници с нетърпение чакат Празника на буквите, за който усилено са се готвили и ще представят Дивата азбука. А образователното приключение продължава с посещение на Посетителския център на НП „Рила“ в Паничище.
От създаването си и до днес читалищата в България са не само мост между поколенията, но и важният двигател в за опазването на колоритния ни фолклор и нашата идентичност като цяло. „Читалище и фолклор„ е първата монография, посветена на съхраняването на живите културни практики в местните общности. Книгата е резултат от..
Имат ли бъдеще занаятите в България, отива ли си, заедно със старите майстори, тази многовековна, изконно българска традиционна култура? Само образците в музеите ли ще ни напомнят за нея в не толкова далечното бъдеще? Тези и други въпроси коментирахме с Юлияна Попдимитрова, организатор на занаятчийски фестивали, които са част, от личната й кауза,..
В ход е кандидатстването по програма DiscoverEU, която е част от програма „Еразъм+“. Европейската комисия предлага 36 000 карти за пътуване в настоящия кръг за кандидатстване , с които младежите ще имат възможност да опознаят Европа безплатно и да открият нови държави, култури и преживявания. Кандидатите следва да са на възраст 18 години: да са..
Всички 15 обитатели на Парка за мечки край Белица вече са се събудили от зимния сън, което позволява мечото селище да бъде отворено за посетителите. Това ще се случи в 12 ч. на 14 април, понеделник. Поради капризите на времето в началото на пролетта, част от мечките спаха зимен сън буквално допреди дни, което наложи стартирането на новия сезон да..
На последното заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент бяха приети доклади за Сърбия и Косово, които поставят акцент върху правата на българските малцинства в двете държави. Поправките, отнасящи се до българските общности, бяха предложени от евродепутатите Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) и Ивайло Вълчев (ЕКР/ИТН) и бяха приети с..
В събота, 12 април, от 16:00 ч. пред пилоните на НДК в София ще се проведе Национален поход под надслов „България в коалицията на мира“, организиран от Гражданската инициатива „Будители“. Основната цел на проявата е да се призове за незабавно прекратяване на военната помощ за Украйна и активна роля на България в усилията за постигане на мир чрез..
Европейският съюз навлиза в нова, дълбоко трансформационна фаза. Заради военните конфликти, променящия се световен ред и отслабващите външни гаранции за сигурност, Европа е принудена да търси ново самоопределение – не просто като икономически съюз, а като геополитически субект. В този процес отворените врати ще са малко, но важни. България, за първи..