В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите и производителите на храна. Началото на събора е на 12 юли, когато ще се проведе колоквиум, посветен на децата и възпитанието им в духовни ценности.
„Основите на събора са положени през далечната 2018 г. Празникът се провежда вече 6-та година, само с от една година пропуск, заради Ковид пандемията. Избрахме Гигинския манастир, защото в тази част от южна България не е правен такъв голям събор и след една среща с архимандрит Никанор, взехме решение да провеждаме тази празник, който се превърна в едно от най-големите събития в страната. Чрез него целим да съхраним българския дух, самобитност и фолклор“, коментира за Радио Благоевград Юлия Коюнджийска, председател на Сдружение „Земеделски стопани“ и заместник-председател на „Обединени български животновъди, които са сред основните организатори на събора.
В народния празник се очаква да се включат десетки хиляди посетители и изпълнители. Заявка за участие са потвърдили над 800 изпълнители – индивидуални и групови, самодейни състави и професионални изпълнители, певчески, танцови и разказвачи. В събитието ще се включат 42 културни институции, които ще представят богатството на фолклора в музикалната програма. На сцената на събора малки и големи ще пресъздадат среща на поколенията и предаването на традициите. В съпътстващите събития гостите на събора ще видят бита, културата и поминъка на Граово със специално обособените – Изложение на животновъдите, кулинарно изложение, „Алея на занаятите“, „Граовско село“ и „Алея на производителите“.
„Откриването на празника е на 13 юли, събота. Тогава ще се проведе международно първенство по традиционна българска борба на пояс „Кореш“. Ще има водосвет и курбан за здраве. По-късно започва преглед на изложените животни, като успоредно с това ще тече фолклорна програма. Ще има дегустация на продуктите, произведени от преработвателите, ще участват и много народни певци“, допълни Коюнджийска.
В програмата на празника е предвидено дефиле на редки породи животни, ръчно доене на овце, дефиле на българско овчарско куче, ще бъдат представени различни породи животни от цяла България.
„Искам да кажа, че животновъдите са герои, въпреки 24-часовия труд, въпреки липсата на работна ръка, продължават да отглеждат тези наши животни. На всички искам да благодаря и да поканя всички да посетят нашия Църногорски събор“, допълни Юлия Коюнджийска.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Юлия Коюнджийска:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..