„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на преподаватели от Филологическя факултет на висшето училище.
Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби е член на Асоциацията. То е единствената образователна институция на територията на емирството. Училищният ръководител Валентина Мирчева разказа в ефира на Радио Благоевград 7-годишната му история. Училището е създадено през 2017 г. по инициатива на български семейства, живеещи в Абу Даби, които желаят децата им да изучават български език. През 2018 г. училището става част от програмата на МОН в подкрепа на Българските неделни училища.В неделното училище освен български език и литература, се изучават история и география на България. По-малките ученици изучават предмета „Родинознание“. Училищният екип организира различни занимания, които са свързани с бъгарските традиции и култура, работилници и допълнителни занимания за децата.
„Бих казала, че училището се развива, защото самите родители са много изискващи, подкрепят нашата дейност и желаят да продължаваме да се развиваме напред. Присъединяват се все повече колеги. Имаме все повече деца. Интересът към нас расте. Тази учебна година завършиха 32-ма ученици, разделени по групи. Имаме предучилищна група, която започва работа с 4-годишни деца, имаме ученици от 1-ви до 8-ми клас. Следващата учебна година ще имаме и 9-ти клас“ , споделя Валентина Мирчева.
Неделното училище в Абу Даби се помещава в музикален институт, а обстановката, в която се обучават децата, е артистична. „Учебници и помагала имаме и все повече МОН обръща внимание на това, че децата зад граница имат нужда от специализирани материали. Ние, учителите, имаме нужда от методическа подкрепа и я получаваме. Например, нещо ново е, че МОН обяви едни дългосрочни квалификационни курсове за учителите зад граница. Става въпрос за обучения на учители, които раотят в български неделни училища, но нямат педагогически профил. Това е едно от предизвикателствата пред нас. В училищата работят и хора, които нямат педагогическо образование. Хората, които ще минат през тези обучения, ще получат свидетелство за учител по български език в чуждоезикова среда. Да преподаваш български език в България е много различно от това, да преподаваш български език в една съвсем друга чуждоезикова среда. Това е занаят, който се развива в годините и определено е интересто поле за развитие. Квалификационните курсове на министерството са една наистина добра стъпка за развитие и усъвършенстване на българските учители зад граница“, коментира Мирчева. Като друго предизвикателство тя посочи необходимостта от пространства, защото всяка година броят на учениците расте. Расте и броят на българските неделни училища по света. Точната статистика показва, че в момента функционират 398 Български неделни неделни училища. Тенденцията е техният брой да нараства. „Вниманието към нас ще се увеличава, защото тази тенденция все повече българи да напускат България продължава. Ще продължат да се откриват все повече неделни училища зад граница. Ние ще имаме все повече нужда МОН и всички институции, които се занимават с българите в чужбина, да ни подкрепят“, коментира Валентина Мирчева, училищен ръководител на Българското неделно училище в емирство Абу Даби.
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..
Благотворителен концерт, под надслов "Да помогнем на Вили", ще се проведе на 14 ноември в Благоевград. Неговата цел е да бъдат събрани средства в помощ на една българска майка - Величка Маринкова, която е диагностицирана с онкологично заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в Република Турция. Концертът е с начален час 18.30 ч. в зала..
В политическото предаване “Събития и личности”, проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в България (АУБГ) и експерт по международни отношения, коментира завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, след историческата му победа на президентските избори. Според професор Филипс, победата на Тръмп ще доведе до голяма..
Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..
В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..