Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пийте топла, а не студена вода

Автор:

Топлата вода е едно от най-важните средства за хидратиране и прочистване на организма. Дори през лятото топлата вода върши чудеса.

Здравните специалисти препоръчват сутрин на гладно да се изпие чаша топла вода. А през деня лекарите препоръчват да се приемат от 11 до 16 чаши вода в зависимост от начина на живот и нуждите на тялото.

Древната индийска наука за здраве и дълголетие Аюрведа препоръчва водата да не се пие студена, а топла, погрешно е да се смята, че студената вода е добър начин за хидратиране и разхлаждане.

Студената вода нарушава храносмилането, може да доведе до болки в гърлото, забавя ритъма на сърцето, възпрепятства хидратирането в горещите дни, свива кръвоносните съдове, отслабва имунната система.

Топлата вода помага за отпускане на запушените синуси и дори за облекчаване на синусово главоболие, облекчава възпалението, причинено от натрупване на слуз. Чаят например осигурява бързо, трайно облекчение от хрема, кашлица, възпалено гърло и умора.

Пиенето на топла вода подпомага функциите на храносмилателната система. Тъй като водата се движи през стомаха и червата, тялото е по-способно да елиминира отпадъците. Тъй като пиенето на топла вода подобрява функциите на централната нервна система, това ще повлияе и на нивата на стрес.

Въпреки че няма категорични доказателства за ползите от пиенето на топла вода в това отношение, приемът на повече вода като цяло може да помогне за защита на бъбреците, като разрежда отпадъчните материали в кръвта, пояснява още БГНЕС. Хидратирането е важно в борбата с възпалението, поддържане на ставите и дори превенцията на подагра.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Ангел Тупаров

Безплатни прегледи за онкологично болни

В новото отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Пулс“ – Благоевград се извършват безплатни прегледи за пациенти с потвърдени онкологични диагнози. За тези прегледи не се изисква направление от личния лекар. Пациентите се  консултират, получават план за лечение и при желание могат да се лекуват в отделението. Завеждащият отделението по..

публикувано на 05.05.25 в 11:40
Д-р Надица Шумка

Пролетта обостря гастрита и язвата – внимавайте с количествата сезонни зеленчуци!

През пролетта зачестяват гастроентерологичните оплаквания. Сезонът  обостря гастрита и язвата. Защо този сезон е предизвикателство за стомаха ни? Кога трябва да потърсим помощ от лекар-специалист? Отговорите потърсихме от д-р Надица Шумка, гастроентеролог в Клиниката по гастроентерология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването..

публикувано на 29.04.25 в 13:42

Имунизацията на бременни жени срещу коклюш става целева

От 1 юли имунизацията на бременни жени срещу коклюш ще бъде целева, като ваксините ще бъдат безплатни и няма да са задължителни. Това предвиждат нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. С проекта се въвежда възможност целева имунизация да се прави на определена група хора по специални показания. Световен ден на имунологията Заради..

публикувано на 29.04.25 в 09:29
Снимка: Министерство на здравеопазването

Транспортираха 16-годишен с въздушна линейка от Гоце Делчев към София

  16 годишно момче  с тежка черепно-мозъчна травма  е транспортирано от Гоце Делчев към София  с въздушна линейка този следобед. Момчето  е било прието в общинската болница  около 3.30 часа след полунощ. То е самокатастрофирало с електрическа тротинетка.  Било е без лични предпазни средства, потвърди директорът на болницата, д-р Петър Филибев...

публикувано на 27.04.25 в 15:19

Близо 1000 пациенти са обслужили спешните медици в област Благоевград

По време на Великденските празници в област Благоевград 17 мобилни екипа са обслужвали спешните случаи при повикване от тел. 112. 10 стационарни екипа са приемали амбулаторни пациенти, които сами са потърсили помощ.   „По време на Великденските празници – 18-21 април, статистиката сочи, че за този период са обслужени 838 пациенти, от които..

публикувано на 22.04.25 в 12:34
Д-р Нели Георгиева

Количеството магнезий в тялото зависи от начина на хранене и бъбречната функция

Магнезият е основен минерал, който е от решаващо значение и за сърдечно-съдовата система. Доколко опасен може да бъде дефицитът от магнезий в човешкото тяло, кой е изложен на риск, симптоми при магнезиев дефицит как да си набавим микроелемента пълноценно, за да неутрализираме негативните последствия – отговорите даде д-р Нели Георгиева – кардиолог..

публикувано на 16.04.25 в 12:42

Терапията при сърдечна недостатъчност не се прекъсва, дори да е налице подобрение

Сърдечната недостатъчност е състояние, което се наблюдава тогава, когато сърдечният мускул не изпомпва достатъчно кръв за нуждите на тялото. Това може да доведе до сериозни усложнения, тъй като всяка клетка на тялото се нуждае от достатъчно кислород и хранителни вещества, намиращи се в кръвта.  В днешно време сърдечната недостатъчност засяга..

публикувано на 16.04.25 в 09:25