"България вече е свободна от морбили страна. България е страна, в която няма вътрешно разпространяване на инфекцията морбили. Повече от 21 дни от последния случай нямаме регистрирани нови случаи на морбили и сме една от много малкото държави в Европа, където няма вътрешно разпространение на морбили".
Хубавата новина съобщи пред БНР проф. Тодор Кантарджиев - бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Друго хубаво нещо е, че случаите на коклюш вече са много малко. Проф. Кантарджиев успокои родителите също и за скарлатината и варицелата, като подчерта, че тези случаи са сведени до разумния минимум.
По думите му вирусните инфекции в момента "не вилнеят и не покосяват". В последните 2 месеца обаче има увеличаване на регистрираните случаи на коронавирус. Циркулиращият вариант вече не е така опасен, подчерта здравният експерт и напомни, че все пак трябва да се спазват някои елементарни мерки.
За западнонилската треска проф. Кантарджиев отбеляза, че има няколко нови случая. Според него това означава, че имаме адекватна диагностика.
В предаването "Преди всички" той обяви, че засега в България не се предвижда ваксинация срещу респираторен синцитиален вирус. Инфекцията засяга новородени, малки деца и много възрастни, като може да бъде много тежка при хора с имунен дефицит.
Проф. Кантарджиев напомни за противогрипните ваксини. Хората над 65-годишна възраст, които имат желание, могат да си поставят ваксината безплатно.
Специалистът посъветва също да не се прекалява с едни и същи хранителни добавки:
"Да се сменят, да не се взимат постоянно, защото това може да доведе до изтощаване на имунната система. Не трябва да се прекалява. Не трябва да се забравя пълноценното хранене".
Риск от масово разпространение на холера в България няма, но трябва да се спазват някои неща, успокои също той.
Цялото интервю на Диана Дончева с проф. Тодор Кантарджиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Неизбежна е смяната на поколения лекари – искаме да обезпечим болницата с млади кадри. Началото на април ще бъде открито ремонтираното отделение по трансфузионна хематология - Кръвен център. МБАЛ-Благоевград бележи ръст във финансово отношение в сравнение със средствата от 2023 година. С над 2500 са се увеличи пациентите през 2024-та,..
МБАЛ-Благоевград стартира дарителска инициатива за събиране на средства за бронхоскоп, необходим за пациенти в отделението по реанимация и интензивно лечение. Необходимата сума е 16 800 лева. „Това е последен модел ендоскопска апаратура, която дава възможност в реално време да се огледат дихателните пътища. Да се диагностицира..
Лекари от Индия ще специализират в МБАЛ „Рахила Ангелова” в Перник. Под ръководството на наставници те ще практикуват в детско отделение, отделението по неврология и Първо вътрешно отделение. Практиката да се назначават чужденци не е новост за болницата в Перник, каза директорът Емил Ненков. При встъпването си в длъжност той е заварил лекари от Турция,..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Нов иновативен метод в световен мащаб, свързан с персонализирани импланти при ендопротезиране на тазобедрена и колянна стави коментира проф. д-р Васил Яблански – началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ „Токуда“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. Същност „ При..
Благоевградска област е в грипна епидемия до 30 януари, петък. За последната седмица се наблюдава лек спад в заболеваемостта. „ От вчера – 27 януари стойностите на заболелите от грип са два пъти по-малко, в сравнение с миналия понеделник – 20 януари. Няма да има грипна ваканция за учениците, тъй като процентът отсъстващи не може да достигне 30...
Държавата да изисква от фирмите-вносители на лекарства гарантиран минимум от продукти за онкоболните, за да не се стига до принуда тези хора да използват най-евтините болкоуспокояващи медикаменти. Това предлага Николай Диковски от фондация "Живот с рак", който преди дни сигнализира за трайна липса на опиоидни таблетки и обезболяващи пластири. По..